A feltörekvő gazdaságok multinacionális vállalatai világszerte a korrupciót növelik - erre a következtetésre jutott a Transparency International (TI) nemzetközi szervezet, felmérve a harminc legnagyobb exportőr ország "kenési együtthatóját". A megkérdezett 11 ezer üzletember a világ 125 országából egy tízes skálán értékelhette, kik nyúlnak a legritkábban pénzérvekhez annak érdekében, hogy termékeiket, szolgáltatásaikat "versenyképessé" tegyék. A legtisztességesebbnek Svájc, Svédország és Ausztrália cégei bizonyultak, de még ezek is - 8-as alatti pontszámukkal - jócskán elmaradtak a lehetséges maximumtól. Az első harmadba - a 9-10. helyen Belgiummal osztozva - még éppen bekerült az Egyesült Államok (lásd ábránkat).
"Még a jók sem elég jók" - kommentálta az eredményt a TI, egyebek mellett felhánytorgatva, hogy az ausztrál gabonatanács korrupciógyanúba keveredett az iraki "olajért élelmiszert" ENSZ-segélyprogramban. Idén márciusban a német-amerikai Daimler-Chrysler autógyártó cég ismerte el, hogy "nem megfelelő ösztönzést" alkalmaztak afrikai és kelet-európai üzleteiknél, az angolok pedig a British Aerospace révén keveredtek rossz hírbe. A megvesztegetést fizetők indexében figyelemre méltóan rossz helyezést kapott Franciaország és Olaszország - mindkettő a második harmadban végzett. Ha csak a legszegényebb afrikai országok véleményén alapult volna a felmérés, még ennél is hátrább sorolódott volna a két uniós tagország. Szingapúrban, Hongkongban, Tajvanon szigorú törvények tiltják ugyan vesztegetési pénzek adását és elfogadását, a cégek kettős mércével mérnek: külföldön szabad kézzel "adakoznak".
A harmincas lista sereghajtói - India, Kína, Oroszország -, amelyek együttesen a világ exportjának közel 9 százalékát adják, nem ratifikálták az OECD korrupcióellenes megállapodását. Az őket a rangsorban éppen megelőző Törökország, amely az EU-tagságra vár, bár vállalta a megvesztegetés elleni nemzetközi küzdelmet, láthatóan nem tudott megfelelni a feladatnak.
A TI tavaly decemberben a mindennapi korrupciót vizsgálta: megolajozó pénzekről készített felmérést. A Gallup nemzetközi közvélemény-kutató cég közreműködésével 69 országban kifaggatott 55 ezer ember tapasztalata szerint Paraguay, Kambodzsa, Mexikó és Kamerun lakói fizették le a leggyakrabban honfitársaikat. A hétköznapi korrupció a szegény országokban a leggyakoribb, míg a fejlettebb régiók polgárai közül csupán minden huszadik mondta, hogy az előző egy évben megkent valakit. Az ugyanebben az évben készült, 159 ország korrupciós közérzetét firtató listán Magyarország is szerepel, a lista első harmadában - Dél-Koreával és Olaszországgal osztozva az előkelőnek mondható, 40. helyen.