Csányi Sándor Spéder Zoltánnal. © MTI |
Urbán László © Müller Judit |
A futótűzként terjedő pletykák szerint Csányinak több okból is megromlott a viszonya a 11 évvel ezelőtt általa kinevezett, üstökösként felfelé törő helyettesével. Mindenekelőtt nem tetszett neki, hogy a napokban pártalapítóként hírbe hozott Spéder (lásd cikkünket a 15. oldalon) fokozatosan egyre több szakmai terület irányítását vonta magához, a döntéseket viszont Csányira hagyta, azaz a felelősséget csak óvatosan vállalta. Ez a gyakorlat egyrészt megnehezítette a többi OTP-vezető érvényesülését, másrészt a hatáskörök összpontosulását Csányi már csak magára nézve is veszélyesnek tartotta - vélik a jól értesültek. Ezért tavaly Csányi elkezdte visszanyesegetni Spéder hatásköreit, ami utóbbinak értelemszerűen nem tetszett. Igaz, ellenérzései akkor még nem voltak annyira erősek, hogy 2006 tavaszán elfogadja a belga KBC Bank ajánlatát, s átvegye annak érdekeltsége, a K&H Bank Zrt. irányítását.
A gyeplő kiengedésének tudta be Csányi az OTP Bank által az utóbbi időben elkövetett hibákat. Például azt, hogy a 2004-ben felvirágzott lakossági devizahitelezésbe az utolsók között szálltak be. "Ez a jó féléves késés körülbelül 10 milliárd forintos bevételtől foszthatta meg a bankot" - közölte a HVG-vel Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline Értékpapír Zrt. vezető elemzője. Végül az tette be a kaput az OTP-vezérnél, hogy bankja tavaly nyáron is elaludt, amikor a kamatadó szeptember 1-jei bevezetése miatt a pénzintézetek egymással versengve próbálták ügyfeleiket megtartani, illetve újabb pénzeket magukhoz csalogatni. Dobár Péter, a CIB Bank Zrt. elemzője szerint az OTP Bank tavaly július és szeptember között 145 milliárd forinttal lett szegényebb amiatt, hogy versenytársaitól eltérően nem indított új befektetési alapokat, amelyek felszívhatták volna a háztartási betétállományából kiáramló pénzeket. Csak jó másfél hónappal később, október közepén kezdett forrásgyűjtő offenzívába, amikorra a többség pénzei nagy részét már más bankoknál lekötötte. "Nem figyeltem oda eléggé, és tessék, ez lett a vége" - panaszkodott állítólag bankár körökben Csányi.
Feszültséget okozott a két szakember között az is, hogy eltérően ítélték meg az OTP Bank kelet-közép-európai terjeszkedésének irányát és sebességét. Míg például Csányi már évekkel ezelőtt megjelent volna Oroszországban és Ukrajnában, addig alvezére ezt túl kockázatosnak tartotta. Így az első, 2001-es szlovákiai bankvásárlást csak 2003-ban követte a bulgáriai, majd egy évre rá a romániai debütálás, s az azt követő délszláv portyázás után csupán tavaly merészkedtek orosz és ukrán terepre (lásd térképünket a 102. oldalon). Addigra viszont a vonzóbb, nagyobb súlyú pénzintézeteket már elhalászták az OTP Bank elől, így csak olyan kisméretű bankok között szemezgethetett, amelyek alig rúgnak labdába. Ráadásul relatíve drágává tette a bevásárlást, hogy az idő múlásával ugyanazért a pénzért már csak kockázatosabbnak számító portékához lehetett hozzájutni. A külföldi OTP-leányok közül mindössze a montenegrói Crnogorska komercijalna bankának (44 százalék) és a bolgár DSK-nak van jelentősebb piaci részesedése (14 százalék) hazájában, a többieknek viszont be kell érniük 3-5 százalékkal.
Míg a külföldi terjeszkedést illetően a HVG által megkérdezett szakértők inkább Csányival értenek egyet, mondván, az OTP Bank túl sokáig késlekedett az orosz-ukrán terjeszkedéssel, addig a Moody's Investors Service hitelminősítő véleménye Spéder aggályait látszik igazolni. Az amerikai cég tavaly decemberben ugyanis arra hivatkozva sorolta egy kategóriával lejjebb a pénzintézetet, hogy az OTP külföldi bankvásárlási üteme túl feszített, a megszerzett pénzintézetek növelik a bankcsoport kockázatát, mivel azok nem profitálnak az anyabank erős magyar és bolgár hálózatából, illetve az érintett országok csak a bankszféra kifejlődésének kezdetén járnak. Az is rizikót jelentett a Moody's szerint, hogy az OTP-leányok irányításában túl nagy szerepet kapnak helyi menedzserek is.
Mintha telepátia lett volna a bank és a hitelminősítő között, hiszen a Moody's kritikájának megfogalmazásakor már készen állt az OTP Bank hónapokon át kidolgozott új szervezeti, működési modellje, amelyet - profi píárral - Spéder távozásának szétkürtölése után alig három órával tettek közzé. Az új rendszer a nagy nemzetközi bankoknál már bevált szervezeti struktúrára hajaz, amelynek lényege, hogy az OTP-csoport valamennyi tagja egységes elvek szerint működik majd, ugyanazokat a sikert ígérő termékeket és szolgáltatásokat nyújtja, függetlenül attól, hogy azok az anyabanktól vagy valamelyik leánybanktól származnak-e. S hogy az új módi elsajátítása minél zökkenőmentesebb legyen, Csányi jó érzékkel az amerikai Citigroupnál már e szervezeti struktúrát négy és fél évig testközelből tanulmányozó Urbán Lászlót tette meg Spéder helyére.
"A megfelelő utód kiválasztásával jelentősen csökkent annak az esélye, hogy a menedzsmentváltozások negatívan hatnának a bank működésére" - indokolta a svájci UBS bankház, miért emelte hétfőn 600 forinttal, 9550 forintra az OTP-részvények egy év múlva várható árfolyamára vonatkozó korábbi prognózisát. Szintén felértékelte a magyar bankpapírokat az osztrák Erste (10 500 forint) és a Citigroup (9500 forint). Utóbbi arra hivatkozott, hogy a szervezeti átalakítás nyomán az OTP Bankot már nem a magyar vállalatokkal ildomos összemérni, hanem olyan erős regionális multikkal, mint az Erste és a Raiffeisen, valamint az olasz Unicredito-csoport. Márpedig a könyv szerinti értékekkel és az egy részvényre jutó eredményekkel való összevetés alapján jelenleg az OTP-részvények értéke alacsonyabb régiós versenytársainál.
Viszonylagos olcsósága, jó földrajzi elhelyezkedése miatt az OTP Bank már eddig is felkeltette nagy külföldi cégek figyelmét. A hírek szerint négyen - az amerikai Citibank és a General Electric, a brit HSBC, az ausztrál QBE - tapogatóztak az OTP-vezetőknél. A nemzetközileg konform szervezeti felépítéssel csak tovább nőhet a bank vonzereje. Máris folyik a számháború, hogy az eladásra mikor kerülhet sor. A többség három-öt éves távlatra voksol - vagyis nem dől be a Csányi által a Magyar Narancs hetilapban mondottaknak, miszerint tíz éven belül nem készül nyugdíjba vonulni.
CSABAI KÁROLY