![Lejárt a határidő: Görögország csődben](https://img.hvg.hu/Img/da658e97-86c0-40f3-acd3-b0a850f32c30/a86d12b2-c202-4151-aa0f-8084a026260a.jpg)
Lejárt a határidő: Görögország csődben
Utolsó frissítés:
Görögország nem fizette ki határidőre azt az 1,6 milliárd eurót, amivel a Nemzetközi Valutaalapnak tartozik. Ez elvileg csődeseménynek számít. A bankokat hétfőn bezárták, és 60 eurós tőkekorlátozás van érvényben. A görög gazdaságot a Fitch Ratings is leminősítette.
Most érkezett
A Fitch leminősítette Görögországot
A világ egyik legnagyobb hitelminősítője, a Fitch Ratings leminősítette Görögországot, a görög adósság osztályozása egy fokozattal, CCC-ről CC-re csökkent. A hitelminősítő szerint nagy az esélye annak, hogy Görögország nemcsak az IMF-nek, hanem magánhitelezőknek sem fog fizetni.
Percről percre
Holnap fél 12-kor folytatják
Holnap, szerdán fél 12-kor kezdődik az Eurocsoport tanácskozása a görög kormány legújabb ajánlatáról. Arról a görög kormányfő helyettese csak annyit mondott, hogy szerinte tovább fogja szűkíteni a különbségeket a két fél között. Munkaerő-piaci és nyugdíjtémákat is tartalmaz a levél.
Varufakisz terít
Egy görög lap úgy értesült, a pénzügyminiszter, Varufakisz részleteket árul el abból a csomagból, amelyet a görög kormány hajlandó lenne végrehajtani, cserébe egy harmadik mentőcsomagért.
"Díszes" társaságba kerül Görögország, ha nem fizet
Három ország lóg a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF-nek). Szomália, Szudán és Zimbabwe az a három ország, amelyek az esedékes törlesztőrészletet nem fizették ki. Ők hárman összesen 1,8 milliárd dollárral tartoznak az IMF-nek, a görögök, ha éjfélig nem fizetik ki az 1,7 milliárd dolláros törlesztést, akkor csatlakoznak ehhez a trióhoz.
A kormányfő helyettese nagy dolgot lengetett be
A Guardian jelenti, hogy Ciprasz kormányfő helyettese az állami tévében belengette, hogy a hétvégi népszavazást lefújják. Részleteket nem közölt. A Guardian is azt a kommentárt fűzi a bejelentéshez, hogy nem világos, hogyan tudná megállítani a kormány a referendumot (annak megtartását a parlament rendelte el végül is), és intézményi síkon képtelenség elhalasztani a népszavazást.
![](https://img.hvg.hu/Img/7fcefbf8-ac48-4ee6-aef5-32203afa118c/237af2cb-3a45-4854-8377-e042f32e5baf.jpg)
Öthavi mélyponton a forint
A forint öt hónapja nem volt olyan gyenge, mint tegnap és ma, nem bír elszakadni az euróárfolyam a 315 forintos szinttől. Este tíz előtt nem sokkal 315,40 forintot ér 1 euró. A svájci frank 302,50, a dollár kurzusa 283 forintnál jár.
A remény hajója sivatagba tart
Evangelos Venizelos, a szocialista Paszok párt korábbi vezetője és volt pénzügyminiszter úgy fogalmazott: ha nem lesz megegyezés a görög kormány és a nemzetközi hitelezők között, akkor a remény hajója a sivatag felé veszi az irányt.
A görög ellenzék mindent megtesz a kormánybuktatásért
A görög ellenzék - nem meglepő módon - arra törekszik, hogy mobilizálja a vasárnapra kitűzött népszavazáson azokat, akik a nemzetközi hitelezők által kért javaslatcsomagra rábólintanának, "Igen"-nel szavaznának. A kormányfő, Ciprasz nemrég bejelentette, hogy ha az "Igen"-ek győznek, akkor lemond. Európai vezetők úgy állítják be a népszavazás tétjét, hogy ha a "Nem"-ek kerülnek többségbe, akkor azzal az ország az euróra és akár az EU-ra is nemet mond. Az "Igen" mellett kampányolók szerint tömeges lecsúszást, az árak durva emelkedését, bankcsődök sorozatát eredményezné a "Nem" győzelme.
Görög nagybankok részleges csődben
A világ egyik legnagyobb hitelminősítő cége, az S&P négy görög nagybankot részleges csődhelyzetet jelző osztályzattal látott el, mert a görög kormány korlátozta a tőkeműveleteket - írja a Portfolio.hu,
Durván magasban ragadhat az államadósság
A Guardian ismertet egy eddig nem publikált elemzést (amelyet azok a nemzetközi hitelezők - az IMF, az Európai Bizottság, és az Európai Központi Bank - készített, amelyek intézkedéscsomagot kérnek a görög kormánytól a további segítségért cserébe), amelynek végkicsengése az, hogy ha a görögök bevállalják a spórolási és adóemelési csomagot, az államadósságuk ugyan nagyot csökken a következő 15 évben, de 2030-ra még mindig a fenntarthatatlan sávban fog tartózkodni. A tanulmány szerint a most 175 százalékos (GDP-hez mért) államadósság 2030-ra 118 százalékra csökken, de ez még mindig felette van az IMF által Görögországra nézve érvényesnek tekintett 110 százalékos fenntarthatósági szintnek. Ráadásul ez egy elég optimista forgatókönyv, ugyanis azzal kalkulál, hogy a következő öt évben évi 4 százalékkal szágul a görög gazdaság - amely azonban mostanra újra recesszióba csúszott.