Rendkívüli helyzet és ülések a görög válság miatt
percről percre

Rendkívüli helyzet és ülések a görög válság miatt

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A görögök a vasárnapi népszavazáson nagy többségben nemmel szavaztak az EU és az IMF intézkedéscsomagjára, de ezzel alighanem az euróra is, még ha a görög kormányfő most minden erejével tüzet is olt. Hétfőn Görögországban politikai nagy tanácskozás, kedden soron kívüli egyeztetés az uniós vezetők között. Van, aki már humanitárius katasztrófát vizionál. A görög bankrendszer egy napon belül megrogyhat.

Most érkezett

Mind nagyobb esélye van annak, hogy Görögország kilép az eurózónából

A Portfolio egy újabb elemzés eredményét közli. Az Oxford Economics szerint már 85 százalék az esélye annak, hogy a görögök kilépnek az eurózónából, míg a népszavazás előtt 67 százaléknyi esélyt adtak ennek a forgatókönyvnek.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7

A görög kormányfő lerombolta a kompromisszum utolsó hídját

Ezt mondta a Reuters tudósítása szerint a német alkancellár. (Via Portfolio)

A szavazatok kétharmadának összeszámlálása után

61,3 százalék a nemek aránya. Eldőlt.

A görög kormányfő az öt év álszenteskedését szólta le

Úgy értelmezi Varufakisz közleményét a Bloomberg, hogy szerinte a görögök nemet mondta az elmúlt öt év álszenteskedésére (amit szerinte a nemzetközi hitelezők műveltek az ország válságával kapcsolatban).

A görög pénzügyminiszter közleményt adott ki

A görög pénzügyminiszter közleményt adott ki. Ebben azt írja, hogy a népszavazás eredménye világos: a görög emberek nemet mondtak a vágásra, de igent az igazi reformokra. Holnaptól arra kérjük a partnereinket (vélhetően a nemzetközi hitelezőkre gondolt - a szerk.), hogy közös nevezőre jussunk - jelezte Varufakisz. Ez a mai nem valójában igen a demokratikus Európára, és megerősíti azt a védelmet, amelyet Görögország biztosít az állampolgárainak - írta.

"Európa jövőjéről van szó"

Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök otthon győzelmet aratott, de Európa többi részén elveszítette a hitelét - írta az az európai liberálisok európai parlamenti (EP-) frakciójának Twitter-oldalán a képviselőcsoport vezetője, Guy Verhofstadt. A volt belga kormányfő a Dire Straits Money for Nothing című slágerére utalva a mikroblog oldalon úgy vélekedett, hogy a "pénz semmiért cserébe" csak a dalban létezik, a görög miniszterelnöknek pedig bizonyítania kell, hogy az ajánlatok puszta elutasításánál többre is képes.

"Ezzel nincs vége. Most Ciprasznak komoly reformcsomagot kell javasolnia írásban. Ha megteszi, az uniós vezetőknek kell adniuk neki egy második esélyt" - írta Verhoftadt. A liberális politikus hozzátette azt is: "a következő héten ki fog derülni, hogy Ciprasz megoldásokat kínáló vezető vagy önálló gondolatokkal nem rendelkező hamis próféta".

Verhofstadt a frakció által kiadott közlemény tanúsága szerint úgy vélekedett: a nemek győzelme, a reformcsomag elutasítása sok bizonytalanságot szül, és akaratlanul is Görögország távozásához vezethet az euróövezetből. A politikus úgy értékelte a népszavazás eredményét, hogy a görögök az adóemelésen és nyugdíjcsökkentésen alapuló csomagra mondtak nemet, de ez egyben megnyithatja annak lehetőségét, hogy valódi, mélyreható reformok valósuljanak meg, s helyreálljon Görögország versenyképessége. Verhofstadt arra is kitért, hogy a csomagnak nem a hétköznapi görögöket kellene célba vennie, hanem fel kellene számolnia a görög társadalomban meglévő klientúrarendszert, a korrupciót, s gyökeresen csökkentenie kellene a kormányzat költségeit.

"Görögország jövőjénél több forog kockán. Európa jövőjéről van szó" - húzta alá a politikus.

Európai szociáldemokraták: tiszteletben kell tartani a görög nép akaratát

Gianni Pittella, az Európai Parlament (EP) szociáldemokrata frakcióvezetője szerint az Európai Uniónak, a tagállami kormányoknak, az athéni hatóságoknak, valamint a nemzetközi hitelezőknek egyaránt le kell vonniuk a tanulságot a görög válságból a jövőre nézve, annak érdekében, hogy hasonló események ne áshassák alá az EU létét.

Pittella úgy vélekedett, hogy már a hétfőn újra meg kell nyitni a tárgyalásokat, "a szolidaritás és az együttműködés új szellemétől áthatva", figyelembe véve a görögországi "szociális dimenzióban mutatkozó nehézségeket" is.

"Azt várjuk a görög kormánytól, hogy megújult felelősségérzettel térjen vissza a tárgyalásokhoz" - fogalmazott az európai szociáldemokraták EP-frakcióvezetője, és hozzátette: "annak is eljött az ideje, hogy néhány tagállam és miniszter felhagyjon az elfogadhatatlan rugalmatlansággal, nemzeti önzéssel és belpolitikai játszmákkal". 

Gianni Pittella "ésszerű és tartós kompromisszumot" tart szükségesnek, és úgy véli, hogy Görögország távozása az euróövezetből szerencsétlen opció lenne, ezért azt el kell kerülni.

Az uniós intézmények vezetői ugyanakkor mindeddig nem nyilatkoztak a görög népszavazás ügyében. A Twitter közösségi oldalon is mindössze egyetlen olyan friss bejegyzés olvasható Martin Selmayrtől, Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök kabinetfőnökétől, amelyben Selmayr felidézi főnöke minapi kijelentését, miszerint "néhányan a görög kormányban azt hiszik, hogy van valaki Európában, aki a végén kihúzza a nyulat a kalapból, de nem ez a helyzet".

A görög kormányfő több európai vezetőt felhívott telefonon

A görög állami televízió azt jelentette, hogy a görög kormányfő több európai vezetőt felhívott telefonon, a sort Francois Hollande francia államfővel kezdte, és vélhetően Mario Draghival, az Európai Központi Bank elnökével is beszélt.

Buli van Athénban

Athén központjában több száz, a görög kormánnyal szimpatizáló ember kezdett ünnepelni. Jelszavakat skandáltak, görög zászlókat lengettek, és "Nem" feliratú táblákat tartottak a magasba a parlament épülete előtti Szintagma téren.

A szavazatok 56 százalékos feldolgozottságánál 61,3 százalék volt a nem-szavazatok aránya, míg 38,7 százalék támogatta a referendumon feltett kérdést, vagyis mondott igent a hitelezők által javasolt intézkedésekre.

PM: Hajrá Görögország, hajrá Európa!

A Párbeszéd Magyarországért szolidáris a görög néppel és üdvözli a népszavazáson hozott demokratikus döntést. A helyzet kezelése és a hasonló esetek elkerülése érdekében egy új európai egyezséget látnak szükségesnek, amely nemcsak Görögország és az EU viszonyában, hanem a teljes unióban érvényesíti a szolidáris és fenntartható gazdaság- és társadalompolitikát.

A Magyarországi Munkáspárt 2006 szintén örömmel üdvözli a görög nép döntését, amellyel - mint írják - megvédték a demokrácia és a szolidaritás alapértékeit, nemet mondtak a megszorításokra és a diktátumra.

1 2 3 4 5 6 7