Kétharmados többséggel szavazta meg az EP a Sargentini-jelentést
Utolsó frissítés:
Megszavazta a magyar jogállamisági helyzetről szóló különjelentést az Európai Parlament, a plenáris ülésen 448 igen szavazattal, 197 ellenében, 48 tartózkodás mellett fogadták el a képviselők a dokumentumot. Vagyis kétharmados többséggel, tehát elindulhat a 7. cikk szerinti eljárás a magyar jogállamiság helyzete miatt. A szavazás előtt mondta el utolsó éves beszédét bizottsági elnökként az Európai Parlamentben Jean-Claude Juncker az Európai Unió helyzetéről. A hvg.hu-n élőben követte a strasbourgi ülést és ami utána történt.
Most érkezett
Percről percre
Farage: Nincs szükség európai patriotizmusra
Juncker nem vesz tudomást arról, hogy egy populista forradalom érte el az EU országait – Nigel Farage UKIP-vezér erősen indít. Szerinte Juncker elutasít mindent, ami nemzeti szintű patriotizmus, miközben az európai patriotizmust élteti – ez teljesen felesleges – teszi hozzá.
Két szép beszéd Farage előtt
A szabadság mellett való kiállást emeli ki Ska Keller a Zöldektől. Van, ahol bírák ellen lépnek fel, lapokat zárnak be – ez ellen küzdeni kell Európának – mondja. Liberális kiállásnak gyönyörű, Juncker konkrét beszédéhez eléggé áttételesen van köze.
Őt a szélsőbal Gabriele Zimmer követi, aki szerint nem tekinthetünk biztonsággal a jövőbe, hiába telt el tíz év a válság kezdete óta. A növekedés ugyan visszatért, de ezt nem érzik az emberek – emlékeztet, és azt várja el, hogy a dolgozók és a munkanélküliek helyzetét javítsa az EU.
Különleges ügyészt az EU-ba is
Robert Muellerhez hasonlóan kellene kivizsgálni a választások befolyásolására történő orosz és egyéb kísérleteket – javasolja Verhofstadt.
Hivatalos: ne legyen óraátállítás
Ha már a Twitteren is megjelent, elhihetjük, az Európai Bizottság az óraátállítás eltörlését javasolja.
Verhofstad: Kaczynski és Orbán veszélyezteti a konzervatív értékeket
Guy Verhofstadt a szokásos vehemenciával támad Legutkónak: "ne mondjon olyan dolgokat, amelyek teljesen idióták! 20 millió ember halt meg az olyan eszmék miatt, amelyeket ön véd" – mondja.
Végre történik valami izgalmas is!
Verhofstadt aztán visszatér a beszéd értékeléséhez. Szerinte a legfontosabb eleme a beszédnek Afrika segítése volt, úgy látja, van esély arra, hogy közös gazdasági térséget hozzanak létre Európa és Afrika részvételével. Emlékeztet: a kínaiak folyamatosan fektetnek be Afrikában, ezt ellensúlyozni kell, és ebben az EP támogatását ígéri Junckernek.
Kaczynski úr és Orbán úr az amerikai alt-rightra emlékeztetik, akik a hagyományos konzervatív politikát tartják sakkban, ez szembemegy Juncker örökségével. "Fontos, hogy alt-right, autoriter tendenciákat elutasítsuk" – mondja, hozzátéve: az erkölcsi tekintély van veszélyben Európában.
Soha nem volt ennyire megosztott az EU
Nem ön okozta a menekültválságot, Merkel asszony volt, aki megnyitotta a határokat, de önnek lehetősége lett volna megakadályozni a válságot, bár nem tudom, hogyan – a gondolatmenet Ryszard Antoni Legutko, a szélsőjobb lengyel vezetőjének a hozzászólásának fő eleme.
A PiS politikusa szerint kevés olyan időszak volt Európa történetében, amikor kevésbé volt egységes, és az integráció kétirányú úttá vált.
Két külön világban élünk, és melyik az igazi? – teszi fel a kérdést Legutko.
Bullmann: Segíteni kell a keleti országokat
Politikai vezetőként akart fellépni hivatalba lépésekor, és ezt teljesítette is – kezdi Udo Bullmann, a baloldali képviselőcsoport vezetője, aztán gyorsan vitatni kezdi Manfred Webert, aki néhány perce azt mondta, vége a válságnak. Bullmann szerint nem.
Ő a migrációt emeli ki: szerinte meg kell oldalni a kérdést, a Földközi-tengeri útvonal biztosításán túl azzal is, hogy rendezzék a legális bevándorlók helyzetét.
Azt is hozzáteszi: ha az EU keleti országainak, az ott dolgozóknak a helyzetét rendezni tudja az unió, akkor a migráció problémáját is könnyebb lesz megoldani.
Weber programot hirdet a vitában
Sok munkánk van még – mondja a vita első felszólalója, Manfred Weber, a legnagyobb parlamenti frakció, az EPP német elnöke. A politikus köszönetet mond Junckernek, akinek amúgy az utóda szeretne lenni – egy hete, a mostani plenáris előtt jelentkezett be a párt csúcsjelöltjének.
Hozzászólása is ennek jegyében zajlik: leginkább a baloldali politikusokat bírálja, leginkább a válságkezelésben.
"Az emberek Európájáról" beszél – választási programjának is az a fő eleme, hogy közel hozza az embereket az EU-hoz. Ennek jegyében támogatja nem csak a határőrizet Juncker által felvetett erősítését, de azt is, hogy vegyék végre fel a schengeni övezetbe Horvátországot, Romániát és Bulgáriát.
Arról is beszél, hogy biztonságossá kell tenni a jövő évi EP-választásokat – itt arra gondol, hogy lépjenek fel hatékonyan a hackerek ellen. És azzal is egyetért, hogy a globális fellépés jegyében legyen többségi döntéshozatal a külpolitikában.
Tajani visszavág Junckernek
És vége is a beszédnek. Nagy taps után komoly vita várható – főleg mert Juncker leginkább a parlament és a tagországok munkáját várja el a következő időszakban.
Nem véletlen, hogy Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke úgy vág vissza: el kellene érni, hogy a testületnek is legyen kezdeményező szerepe. Ez a világon az egyetlen parlament, amelynek erre nincs lehetősége – emlékeztet az olasz politikus.
Tajani támogatja a külpolitikai kérdésekben a többségi szavazás bevezetését is – ezzel valószínűleg a tagországoknak lesz igen komoly baja.