Leszavazta a brit parlament a Brexit-megállapodást - percről percre
Utolsó frissítés:
Az évszázad legfontosabb, egyben legfurcsább szavazása zajlott le ma este a brit parlamentben. A végeredmény megjósolható volt, a következmények annál kevésbé. A tét: milyen körülmények között zajlik le a Brexit, megtörténik-e, és ha igen, ki vezényli le.
Most érkezett
- A brit parlament alsóházának keddi ülésén súlyos vereséget szenvedett Theresa May miniszterelnök, aki a Brexit feltételeiről szóló megállapodást terjesztette be elfogadásra.
- A mostani szavazás eredeti időpontja december 11-e volt, ám May az utolsó pillanatban lefújta, mert úgy látta, nincs meg a szükséges támogatás.
- Az eltelt egy hónapban valamiféle jogi garanciát próbált kiharcolni az EU-tól arra, hogy a megállapodás legvitatottabb pontja, az ír-északír határ átjárhatóságát szükség esetben garantálni hivatott „backstop” a gyakorlatban nem jelenti a tagság határozatlan idejű meghosszabbítását.
- Ez nem sikerült neki, ahogy jelentős számú képviselőt sem tudott maga mellé állítani azzal, hogy sokszor elismételte: ez a létező legjobb megállapodás, és ha leszavazzák, nagy a valószínűsége annak, hogy leáll a Brexit-folyamat.
- Ehhez képest várhatóan most is erre tesz kísérletet, ha hagyják: szerdán ugyanis bizalmi szavazás várható ellene a parlamentben.
Percről percre
Ha a hangok alapján lehet ítélni...
John Baron módosítóját 24-en támogatták, a nem szavazatok száma 600. Most jön a Kérdés, amelyet a kormányfő nevében tesz fel a házelnök. A képviselők üvöltése alapján a nem szavazatok győztek, de most megint elhagyják a termet, és átvonulnak az igen és nem termekbe.
Az eredményt a képviselők összeszámolása után hirdetik majd ki, várhatóan 10 perc múlva.
Így szavaz egy mindenórás képviselő
Tulip Siddiq megcsinálta! Hamarosan a végszavazás következik, még egyszer ki- és betolhatják.
Gyorsulnak a dolgok
A négy módosító javaslat közül hármat visszavontak, így csak John Baron indítványáról szavaznak a végszavazás előtt. Így sokkal előbb, fél órán belül tudni fogjuk végeredményt.
Elkezdődött a szavazás
Értsd: elindulnak a képviselők a teremből. Először a módosítókról szavaznak.
Juncker a főnök
A BBC szerint Jean-Claude Juncker nem csupán azért tért vissza Brüsszelbe, hogy egy esetleges vésztárgyaláson részt vegyen. Az Európai Bizottság elnöke fogja koordinálni a brüsszeli reakciót is a szavazásra, és ezt – ahogy már megszoktuk – az egész EU, annak tagországai nevében is fogalmazza majd meg.
May még egy utolsó kampánybeszédet tart
Generációkra határozza meg a jövőnket a mostani szavazás – fogalmaz záróbeszédében Theresa May. A kormányfő ismét elutasítja a második népszavazás lehetőségét, szerinte ez tovább növelné az országban a megosztottságot. Azt is elutasítja, hogy a britek arra szavaztak volna, hogy megállapodás nélkül lépjen ki az ország az EU-ból, hiszen továbbra is jó viszony fenntartása a cél a közösséggel.
Azt is fontosnak tartja, hogy az Egyesült Királyságban élő európaiak és az EU-ban élő britek jogai ne csorbuljanak, és a biztonság is megmaradjon – ez a no-deal esetén nem lehetőség.
Aztán még egyszer elmondja, hogy ez a megállapodás megteremti a jólét alapját is a következő évekre.
Jeremy Corbyn is megkapja a magáét: szerinte egy általános választás sem segítené a helyzet megoldását, hiszen ettől még nem lenne megállapodás. Ez is csak több hónap bizonytalanságot idézne elő, miközben semmi garancia arra, hogy a parlament összetétele megváltozna – utal arra, hogy pártja most is kisebbségben, a DUP támogatásával kormányozza az országot. (Megjegyzés: 2017-ben May éppen azért hívta össze az általános választást, mivel pártja népszerűsége csúcsokat döntött.)
Mindezek miatt azt gondolja, hogy nincs más megoldás, mint a megállapodás elfogadása, ez teremtené meg "egy jobb Britannia" lehetőségét – fogalmaz
Corbyn: Lépés a sötétbe
"Meggondolatlan lépés a sötétbe" – így jellemzi a vitában Jeremy Corbyn, az ellenzéki Munkáspárt vezére a Brexit-megállapodást. A politikus emlékeztet: a megállapodással jóvá hagynák, hogy úgy hagyják el az EU-t, hogy elveszítik a visszatérítést, miközben a backstop miatt örökre hozzáköti magát az ország az unióhoz.
Corbyn korábban ígéretet tett arra, hogy ha May elveszíti a szavazást, bizalmatlansági indítványt kezdeményez ellene. Most pedig azt erősíti meg, hogy pártja képviselői a megállapodás ellen szavaznak, és azt várja, hogy a következő napokban a parlament szavazzon arról, hogyan tovább. Ha ehhez az szükséges, hogy újranyissák a tárgyalásokat az EU-val, akkor úgy.
Az ellenzéki vezér után a kormányfő zárja le a vitát.
Megérkezett a miniszterelnök
Láttuk már jobb passzban is Theresa Mayt, aki a képen Geoffrey Cox igazságügyi minisztert hallgatja.
Gyűlik a tömeg
Több százan töltik az estéjüket a brit parlament épülete előtt, míg a londoni polgármester, a Brexitet élesen ellenző Sadiq Khan az ülésteremben várja a fejleményeket.