Sokan sokat buktak a tőzsdéken az idei évben, de a szakértők utólag most is megállapították, hogy mi volt a nyerő stratégia. A Reuters érdekes cikke szerint a jó öreg "buy the rumour, sell the news" alapelv idei megfelelője az volt, hogy "buy the rumour, sell the EU summit". Vagyis alapesetben a pletykára kell venni, a hírre pedig eladni, idén az EU-csúcs összerántásának hírére kellett venni, majd az esemény idején eladni.
A ciklikusság valóban egyértelmű. A politikusok mindig megoldást ígérnek a következő csúcsra, ahol soha nincs áttörés, amire esnek egy jót a piacok. Ez a játék nyilván addig működhet, amíg a piacok elhiszik, hogy a következő meetingen már nagy dolgok lesznek. A csúcstalálkozók előtti emelkedést egyébként az is táplálni szokta, hogy gyakran kiszivárognak idő előtt a piacnak tetsző részinformációk.
Az is érdekes, hogy a ciklusok egyre rövidebbek. Két éve még sok idő eltelt a piacok megnyugvásától az újabb hisztériáig, ez egyre csökken. Aki hisz abban, hogy az EU-csúcs stratégia a következő időszakban is működik, az lassan kezdheti a vásárlást: mai hírek szerint december 19-én eurózóna pénzügyminiszteri találkozó lesz, februárban pedig rendes nagy EU-csúcs, ahol nyilván megoldják a válságot.