Az Unicredit megpróbálta, de nagyon nem jött be

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

Nagyon csúnyán sült el az Unicredit vész-részvénykibocsátása, az árfolyam napok óta zuhan.

Nagyon csúnyán sült el az Unicredit vész-részvénykibocsátása, az árfolyam napok óta zuhan. Az olasz nagybank csak egy azok közül az európai pénzinézetek közül, melyek kénytelenek magukat megerősíteni a frissen megemelt tőkekövetelmények miatt, s ők úgy döntöttek, majd alacsony árfolyamon történő részvénykibocsátással oldják meg a problémát,

Az Unicredit január 4-én jelentette be, hogy 7,5 milliárd euró értékben bocsát ki jócskán piaci ár alatt, szinte féláron részvényeket. A papír azonban azon nyomban szakadni kezdett a tőzsdén és ez a tendencia folytatódott az elmúlt napokban. Tegnapra 2,28 euróra esett az árfolyam, ami egyre kevésbé teszi vonzóvá a részvételt az 1,94-en történő részvényjegyzésben.

Az elemzők már vonják a tanulságokat: a rights issue, mint megoldás a tőkeproblémákra, mostantól kuka - az Unicredit megpróbálta és bukja. A pénz persze mindenképp meglesz, mert ha nem jön elég külső befektető, a kibocsátás aláírói kénytelenek megvenni a fennmaradó részvényeket, de hogy mások nem kezdenek ilyen akcióba egy darabig, az igen valószínű.

Marad megoldásként a brutális költségcsökkentés, értékes üzletágak eladása, bezárása. Épp ilyet jelent be valószínűleg a napokban a Royal Bank of Scatland is. Aki ugyanis nem éri el a kívánt tőkekövetelményeket, megint mehet segítségért az államhoz, vagy az európai mentőalaphoz, az EFSF-hez. 

Hozzászólások