Biztosan lesznek olyan külföldi tulajdonú bankok, amelyek lassan kivonulnak az országból, és ez lehetőséget jelent a magyar pénzintézeteknek, többek között a takarék- és hitelszövetkezeteknek is, de utóbbiaknak állami segítségre lenne szüksége – vélekedett Töröcskei István, a Széchenyi Bank tulajdonosa az [origo]-nak adott interjújában .
A Fideszhez közel álló bankár szerint Magyarországon probléma, hogy a pénzügyi iparunkat szinte teljes egészében eladtuk a külföldieknek, és csupán két nagyobb magyar bank maradt az országban, az FHB és az OTP, illetve mellettük a takarék-, és hitelszövetkezetek. A külföldi bank mindig annak megfelelően lép, hogy milyen lehetősége van – tette hozzá.
Töröcskei egészen biztos abban, hogy lesznek olyan multinacionális bankok, akik kivonulnak, vagyis apránként visszafejlesztik a tevékenységüket. Ez a végtörlesztéstől függetlenül is megtörténne véleménye szerint, csak most felgyorsul egy picit a folyamat, ami a magyar pénzintézetek, többek között a Széchenyi Bank számára is lehetőséget nyit. Nehéz megmondani, hogy milyen gyorsan tudják átvenni a magyarországi bankok a külföldiek pozícióit, ebben a takarékszövetkezetek és a hitelszövetkezetek számára a belső tőkésedés jelenti a legnagyobb akadályt, utóbbiak jelentős részét konszolidálnia kellene az államnak, különben súlyos problémák adódhatnak – vélekedett Töröcskei, aki szerint ennek eszköze a kötvénykibocsátás lehet. Ha az állam ezt nem teszi meg, és közben a világgazdaság és a magyar gazdaság sem fejlődik, akkor súlyos tőke- és portfólióproblémák adódhatnak - figyelmeztetett.
A külföldi bankok tipikusan a hazai kis- és közepes vállalkozások elől zárják el a hiteleket, illetve bizonyos ágazatok, például az építőipar elől. De ha van egy bank, amelyik ott él a kkv-k között, ismeri a cégeket, és látja a kockázatokat, az könnyebben bevállalja a hitelnyújtást. Ez a szövetkezeti mozgalom nagy előnye a bankár szerint.