A bankokkal szemben támasztott magasabb tőkekövetelményeknek a hitelintézetek legfeljebb úgy tehetnek eleget, ha radikálisan visszafogják hitelezésüket - közölte a Deutsche Bank vezére csütörtökön. Josef Ackermann Reuters által idézett megjegyzésével arra az EB elnöke által vázolt javaslatra reagált, miszerint az európai pénzintézetek jelenlegi 7 százalékos Tier 1-es tőkemegfelelési mutatóját ideiglenesen 9 százalékra növelnék.
A bankok nem hajlandók arra, hogy ilyen alacsony részvényárfolyamok mellett piaci források igénybe vételével tőkét emeljenek. A Financial Times-nak nyilatkozó bankvezérek szerint inkább eladják meglévő eszközeiket, hogy az új előírásoknak megfeleljenek, mintsem hogy a könyvértékük 60 százalékán forgó részvényeikből még többet kibocsássanak.
A hitelintézetek meglévő eszközállományuk értékesítésén túl a hitelezésük visszafogásával is javíthatnak tőkemegfelelési mutatóikon - jelezte a Deutsche Bank elnöke, aki szerint ez újabb hitelválságot okozhat Európában. Szerinte a probléma forrása nem a bankok tőkehelyzete, azaz nem ez jelenti a legnagyobb veszélyt az európai pénzügyi rendszer működésére, hanem az a tény, hogy az állampapírpiaci befektetések már nem tekinthetők kockázatmentesnek. Josef Ackermann szerint nem a bankoknak, hanem az eurózóna kormányainak kellene javítania a hitelességükön.
Ha a Jose Manuel Barroso által ismertetett javaslatot elfogadják, a következő hónapokban több bank is portfóliója jelentős zsugorításába kezdhet; az FT.com szerint a BNP Paribas és a Societe Generale által meghirdetett eszközeladási programokhoz a Commerzbank és az UniCredit is csatlakozhat, a hitelezés visszafogására azonban mindenütt számítani lehet.