Több ok miatt is arra lehet számítani, hogy euróban történő hitelfelvételre épülő pozíciókra cuppannak rá idén a spekulánsok, sőt, a folyamat már el is kezdődött. A Bloomberg cikke szerint viszonyleg csekély kockázattal lehet nyomni az eurós carry trade-et, ami azt jelenti, hogy a közös pénzben felvett hitelből kell befektetni magas kamatozású és várhatóan erősödő devizákba, illetve az érintett országok kötvényeibe.
A régi szép időkben a frankhitel volt a menő és a carry játék nagy tételben ment forinttal is, de a jelenlegi helyzetben ki mer a forinttal komoly kockázatot futni? Így aztán hiába nagyon magas a forintkamat, nem nagyon meri emlegetni senki a forint carry-t.
Ami viszont az eurót illeti, a befektetők arra játszanak, hogy az eurózóna válsága elhúzódik, s Amerika eleve jobb bőrben van. Az euró gyengülését várók aránya nagyon magas, részben azért is, mert kamatcsökkentési várakozások vannak. Mario Draghi ugyan már kétszer vágott 25 bázispontot, de a szakértők szerint további 25-50 bázispontos csökkentés lehet az idén. Az Európai Központi Bank közben láthatatlan pénzpumpát is alkalmaz a bankok likviditásának növelésére, ez is inkább gyengíti az eurót.
A nullház közelítő kamat és a várhatóan gyengülő tendencia miatt ideálisnak tűnik az euróban történő eladósodás, de kérdés, mi álljon a másik oldalon. A cikk az ausztrák, dél-afrikai, brazil és koreai pénzeket említi, egy ezekre euróvan kötött carry-vel november óta 7,7 százalékot lehetett nyerni. Összehasonlításképp: ha valaki dollárral, vagy jennel finanszírozta az üzletet, csak 0,9, illetve 0,3 százalékot nyert.
Logikus tehát az euró alapú carry, de mintha kicsit rosszkor született volna a cikk: az euró épp az elmúlt napokban nagy mértékben erősödött. Persze lehet, hogy épp emiatt lehet most érdemes a pozikat megnyitni.