Ezek lehetnek a leminősítés hatásai!

Ezek lehetnek a leminősítés hatásai!

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
Győrffy Árpád
Tetszett a cikk?

Részvény, kötvény, deviza, kamat. Az Equilor összeszedte milyen negatív és pozitív hatással jár a leminősítés.

Részvény, kötvény, deviza, kamat. Az Equilor összeszedte milyen negatív és pozitív hatással jár a leminősítés. Egy biztos: a bóvli kategóriában is van élet.

Részvény: mint minden ilyen esetben, az OTP és az FHB részvényei sínylik meg leginkább a döntést, mivel ezek a papírok a legérzékenyebbek az általános piaci hangulatváltozásra. A bóvli kategóriába kerülés emellett más részvényekben is eladási hullámot hoz, főként azért, mert a részvényekre vonatkozó értékelési modellekben a megugró kockázati felár miatt is vastagabban fog majd a ceruza (alacsonyabb célárfolyamok várhatóak). Mindamellett a bankok forrásbevonási költségei és a hitelkamatok is megugorhatnak egy ilyen környezetben, ami szintén kedvezőtlenül hat a részvények megítélésére.

Kotvény: a kötvénypiacon két hónapja tart a hozamemelkedés úgy, hogy közben mérsékelt tőkekivonás zajlott. A mostani döntés alapján arra számítanak az Equilor elemzői, hogy felgyorsul a tőkekiáramlás, ennek megfelelően tovább csökken a külföldiek kezében lévő 3.763 milliárd forintos állomány. A hozamgörbe kapcsán úgy vélik, hogy egyrészt az egész hozamgörbe feljebb tolódik, másrészt meredekebbé válik a hosszú oldali (10/15 éves lejárat) hozamok markáns ugrása miatt.

Deviza: a forint lassan két hónapja gyengül az euróval és a dollárral szemben, amit nem csupán nemzetközi tendenciák okoznak. A forinttal párhuzamosan a lengyel zloty és a cseh korona is gyengült az utóbbi időben, ennek ellenére arra számítunk, hogy a magyar sztoriról még le akarnak húzni egy-két bőrt a piaci szereplők. Az EUR/HUF esetén nem lennének meglepve az elemzők, ha 320 fölé lendülne a jegyzés, amit a jegybank forintvételekkel kompenzálhat. Kamatemelése csak akkor számítanak, ha huzamosabb ideig mutatkoznak pánikszerű reakciók a forintpiacon.

Kamat: a piaci szereplők egyelőre 100 bázispont körüli kamatemeléssel kalkulálnak 2-3 hónapos időtávon. A mostani bejelentést követően arra számítanak, hogy még inkább a kamatemelés felé mozdul el ez a piaci szegmens, bár jegybanki kamatemelés csak akkor várható, ha huzamosabb ideig mutatkoznak pánikszerű reakciók a forintpiacon.

Milyen pozitív hatással jár a leminősítés?

A hazai piac mélyfagyasztott állapotba került az utóbbi hetekben, mivel a piaci szereplők egyre nagyobb hányada helyezkedett várakozó álláspontra a hitelminősítők kommentárjaira várva. Befektetői szempontból a bizonytalanságnál még a bóvli kategóriába kerülés is jobb, ennek megfelelően az akár néhány hetet is felemésztő portfólió-átrendezések után jelentős pozitív korrekcióval számol az Equilor a hazai parketten.

Az S&P a legfrissebb hírek alapján csak februárban mond véleményt a magyar adósságról, ami elegendő időt biztosít a kormányzatnak arra, hogy újabb gazdaságpolitikai lépéseket tegyen az adósságpálya egyensúlyának biztosítására. Kedvező esetben tehát az S&P esetében elkerülhető a bóvli kategóriába kerülés.

Milyen kifutása van egy ilyen döntésnek?

Az Equilor szerint nem lesz tiszavirág életű a Moody's döntésének hatása. A nagy intézményei szereplők az elemzők sejtése szerint csak kisebb részben pozícionálták magukat arra, hogy bóvli kategóriába kerül a magyar minősítés, ennek megfelelően a portfólió-átrendezések akár heteket is igénybe vehetnek. Ennek eredményeképpen a hazai piac alulteljesítésére számíthatunk rövid távon. A negatív hatásokat tompíthatja, hogy a bóvli kategóriában is van élet, vagyis újabb (bóvli besorolású kötvényekre foglalkozó) befektetők felbukkanására számítunk a hazai kötvénypiacon.

Hogyan pozícionáljuk magunkat?

A kötvénypiacon egyelőre a rövidebb lejáratokat preferálnák az elemzők a lejáró állampapírok pótlására, ugyanakkor egy markáns hozamemelkedést követően komoly vételi lehetőséget látnak az 5/10-éves szegmensben.

A részvénypiacon elhúzódó eladói nyomással számolnak, a készpénztermelés figyelembe vételével a MOL és az MTELEKOM részvényekben látnak fantáziát. Az MTELEKOM esetében a magasabb hozamszintek jelentenek kellemetlenséget, ám az elemzők érzései szerint ezen idővel átlendülnek majd a szereplők.

A forintpiacon rövid távon gyengüléssel számolnak, ám nagyon könnyen megtörhet az elmúlt hónapokban kirajzolódó folyamat, ezért az év vége felé haladva forinterősödésre raknának fokozatosan tétet.

Hozzászólások