Maximálisan elismerjük Giró-Szász András komminikációs képességeit, valóban profin védelmezi minden interjúban a kormány álláspontját, a legrámenősebb riporterek sem igazán tudják zavarba hozni. Persze a panelek, melyekre válaszai épülnek, gyakran ismétlődnek, de még hardcore gazdasági kérdésekben is lehengerlő válasza van minden kritikára.
Felkészült még az európai bankadók mértékéből és abból is, hogy hol megy ez a bevétel a költségvetésbe - persze a magyar minta védelmében. A mai Egyenes Beszédban Kálmán Olga össztűzét is sikeresen állta, persze lehet, hogy másképp lett volna, ha gazdasági kérdésekben erősebb a kérdező. A beszélgetés szórakoztató volt, a szóvivő sokáig nem is lódított akkorát, hogy az emberben felmenjen a pumpa - még a spekulánsokkal kapcsolatban is majdnem korrektnek bizonyult.
Aztán viszont jött egy olyan beszólás, ami igazán meghökkentőre sikeredett: Giró-Szász közölte, hogy a baleseti adó egy igazi sikertörténet, mellyel a kormány letörte az árakat, hogy jobb legyen a fogyasztónak. A szóvivő, vagy tanácsadói nyilván onnan vették az ötletet ehhez a nevetséges sikerpropagandához, hogy úgy tűnik, az adó nélkül számolt árak akkorát esnek az idén, hogy még a rárakódó adóval sem kell többet fizetniük az autósoknak, mint tavaly. Sajnos ha jobban megnézzük a számokat, kiderül, hogy különböző adatsorok összemosására épülő nettó hazugságról van szó.
Giró-Szász szerint a biztosítók csak azért hirdettek igen alacsony árat, mert a baleseti adó rákényszerítette őket. Az autósok így jól jártak. Senki nem tudhatja, hogy adófenyegetettség nélkül pontosan milyen lett volna a kampány (a díjhirdetéskor még nem szavazták meg a 30 százalékos baleseti adót), de biztosítási szakértők szerint nem befolyásolta az árakat számottevő mértékben az adó. Az igazság tehát az, hogy biztosítási adó nélkül is hatalmasat estek volna a biztosítóváltással elérhető díjak, így viszont az autósok nyereségét egyszerűen lenyúlja az állam.
A szóvivő egy gyönyörű blöffel támaszotta alá érvelését: szó szerint azt mondta, hogy ha az elmúlt éveket visszanézzük, 2-5-7 százalékkal csökkentették csak a kötelező díjakat a biztosítók, most meg szakadás van. A szép a dologban az, hogy ha az átlagdíjakat nézzük, akkor az elmúlt években valóban akkora volt a csökkenés, mint amit Giró-Szász mond. De ha az elmúlt évekre az átlagdíjat nézzük, akkor idénre is azt kellene tenni, viszont erre még nincs adat, mert a kampány vége előtt nem lehet tudni, hogy hányan váltanak biztosítót, olcsó ajánlatot találva. De szinte teljesen biztos, hogy mérsékelt lesz a csökkenés.
Úgy tűnik, a szóvivő az idei évre a biztosítót váltók átlagdíjának csökkenéséből indul ki, de a múltba tekintve már a teljes átlagdíjat hivatkozza, amiben benne vannak azok is, akik maradnak a drága biztosítóknál. Ha nem csúsztatna, vagyis nem az almát a körtével összehasonlítva jutna téves következtetésre, akkor látná, hogy a váltók átlagdíja évek óta zuhan, lényegében 4 év alatt feleződött. Ez a tendencia folytatódik az idén, függetlenül a kormánytól.