A német pénzügyminiszter tanácsadói szerint az októberi EU-csúcson előirányzott privát szektor beli 50 százalékos görög adósság-elengedés nem lesz elég ahhoz, hogy Görögország talpra álljon. Clemens Fuest, a Kölni Egyetem közgazdász professzora a To Vima görög lap vasárnapi számának nyilatkozva megerősítette azt az IMF által egy ideje már hangoztatott kritikát, miszerint a Brüsszelben tavaly október végén a görögöknek összeállított mentőcsomag kevés lesz az üdvösséghez.
Az európai politikusok akkor úgy állapodtak meg a bankok képviselőivel, hogy azok önkéntes alapon elengedik a kezelésükben lévő görög adósság felét, cserébe egy olyan adósságtörlesztési kötelezettségvállalást kapnak a görög kormánytól, melynek megvalósulását az EU szavatolja.
A bankok így a jelenleg értéktelennek számító görög állampapírok helyett piacképes eszközöket és egy jó adag készpénzt is kapnának. A megállapodás az eredeti tervek szerint Görögország számára is kiutat jelentett volna a válságból - a számítások alapján 2020-ra 40 százalékponttal mérsékelte volna az államadósság állományt, és hosszabb távon is fenntartható tette volna az adósság-finanszírozást.
A német pénzügyminisztert tanácsokkal ellátó közgazdász szerint a terv jó volt, csak kevés. Az 50 százalékos adósság-elengedéssel csak a válság kirobbanásakor regisztrált szintre lehet visszaszorítani a görög államadósságot, és az egész elképzelést veszélyezteti az, hogy a bankokat nem kötelezik a részvételre.
Fuest szerint Görögország számára az volna a legegyszerűbb, ha beismernék, és nyíltan kimondanák, hogy becsődöltek. Amint ez megtörtént, sokkak kedvezőbb feltételek közt tárgyalhatnának a hitelezőikkel, és talán egy hosszú távon is fenntartható adósságrendezést sikerülne elérniük.