A Dow Jones blue chip indexe és a dél-koreai KOSPI index emelkedéssel zárhatja a 2011-es évet, a világ 16 további legnagyobb parkettjének irányadó mutatója viszont a tavalyi év végén elért szintek alatt végez majd idén a Reuters legújabb elemzői konszenzusa szerint.
Az elemzők többsége a gyatra kilátások ellenére sem számít nagy részvényárfolyam-esésre éves szinten. Kivétel lehet ez alól a londoni FTSE 100 és a tajvani TAIEX index - itt várnak kifejezetten gyenge teljesítményt a szakértők. Az előrejelzések egyre nagyobb kontrasztban állnak a tőzsdék valós teljesítményével - a világ részvénypiacainak teljesítménye június óta 14 százalékot romlott, a volatilitás számottevően nőtt.
Jövő év közepére a 18 legnagyobb tőzsdéből hét újra a 2010 év végi szintek fölé emelkedhet a még mindig túlzottan optimistának ható prognózisok szerint (a moszkvai, a shanghaji és a sao paolói tőzsde irányadó indexei teljesíthetnek a legjobban 2012 félévéig). Persze még ezeknek a tőzsdéknek az emelkedésével is messze alulmúlná a globális részvénypiac a 2009-es 30 százalékos emelkedést, sőt még a tavalyi 10 százalékos drágulást is.
A Reutersnek nyilatkozó elemzők szerint a részvényárfolyam-emelkedésre vonatkozó prognózisokat alátámasztja az is, hogy a papírok jelenleg alulértékeltek, a készpénztartalékok pedig kiemelkedően magasak (kivéve - tehetnénk hozzá halkan -, ha az EU nem tudja érdemben kezelni a peremországok adósságproblémáit, kivéve, ha az USA kormánya nem tud meggyőző deficit-csökkentő tervet elfogadtatni a képviselőkkel).