A Facebook-játékok atyjaként számon tartott Zynga tőzsdei részvénykibocsátás előtt áll. Közvetlenül lehet részt venni a jegyzési folyamatban az Equilor közreműködésével.
A cég a többi frissen debütáló szoftverfejlesztőhöz hasonlóan rapid karriert futott be, gyakorlatilag az elmúlt években megsokszorozta pénzügyi mutatóit, ám ellentétben más szektortársak eredménypotenciáljával, a Zynga profitábilis vállalkozássá vált és rövidtávon további eredményrobbanás előtt áll. A cég elsősorban a Facebook alkalmazásként kialakított közösségi játékok fejlesztésével és fenntartásával foglalkozik, legismertebb ilyen alkalmazása a FarmVille, CityVille illetve a Maffia Wars vagy a Zynga Online Poker. A viszonylag nagy felhasználói táborral bíró cég bevételét viszont egy szűkös szegmensből szedi: a játékokban való részvétel ingyenes, ám egyes kellékekért, kiegészítőkért, presztízstermékekért már valós pénzt kell áldoznia a felhasználóknak.
A Zynga-nak havi szinten mintegy 200 millió aktív felhasználója van, ám ezek töredéke vásárol a játékokban felkínált termékekből, ami még így is több 10 millió fizető kuncsaftot jelent. Tavaly mintegy 600 millió dolláros árbevételt ért el, idén az év első három negyedévében 830 millió dollárra ugrott ez az érték, ennek köszönhetően várhatóan a 2011-es év nettó eredménye várhatóan 100 millió dollár lesz – áll az Equilor IPO-hoz kapcsolódó elemzésében.
A részvényeket 8,50 és 10,00 dollár közötti ársávban lehet jegyezni. A felső értékkel számolva a Zynga mintegy 7 milliárd dollárt ér. A tervek szerint a társaság 14 százalékát viszik börzére, ami 100 millió darab részvény piacra vezetését jelenti. Ezen felül túljegyzés esetén további 15 millió részvényt gereblyézhetnek össze a befektetők. Árazás tekintetében egyértelmű a prémium a szektortársakhoz viszonyítva, ez azonban nem a hatékonyabb cégmodell, hanem az egyelőre minimális profittermelés miatt van. Amennyiben igazolódnak a profitnövekedési várakozások, a Zynga szorzószámai is közelebb kerülnek a szektortársakéhoz.
Legfőbb kockázat
A cégnek jelenleg 2800 alkalmazottja van, ezzel az egyik legnagyobb független Facebook fejlesztőnek számít. Ugyanakkor a kockázatok között kell említeni, hogy a szolgáltatásai túlzottan függnek a Facebook alkalmazásaitól, illetve az ottani felhasználó körtől: becslések szerint az árbevétel több mint 90 százaléka kapcsolódik a közösségi oldalhoz, ami több problémát is felvethet. Egyrészt elképzelhető, hogy csak ideig-óráig lesz képes tartani piaci előnyét a cég a játékszolgáltatási szegmensben, márpedig új belépőkből már most sincs hiány. Másfelől a Facebook adott esetben kihasználhatja erőfölényét, ami ronthatja a Zynga profitkilátásait. Ilyen eset volt, amikor a Facebook kötelezte a Zynga-t, hogy 5 évre, vagyis 2015-ig a Facebook Credits-ből lehessen vásárolni a Zynga termékeket, amivel a pénzügyi tranzakciókból szedhető díjak 30 százalékát a Facebook lefölözi a Zynga-tól.
A Facebook tehát a bármikor dönthet úgy, hogy a jövőben nagyobb mértékű díjakat szed be a Zynga-tól, ami természetesen eredményrontó hatású. Ezenkívül továbbra is kérdéses, hogy az internet óriás megújítja-e a Zynga-val a 2015-ig érvényes szerződésüket, illetve a megújított változat mennyire fog különbözni a jelenlegitől. Az erősödő konkurencia mellett annak a kockázata is megnőhet, hogy a Facebook saját fejlesztésű alkalmazásokkal debütál, ami igencsak visszaszoríthatja a Zynga alkalmazásait.Ki kell emelni azonban azt a rizikó faktort is, hogy amennyiben a Facebook a jövőben veszítene a piaci pozíciójából, az közvetlenül hatna a Zynga pénzügyi számaira is. Másrészről a Zynga egy folyamatosan és gyorsan változó iparágban van jelen, így az üzleti környezet átalakulása, az új innovációk, a játékok piaci sikere - a fizető játékosok érdeklődésének fenntartása – mind-mind kockázatot jelent az Equilor elemzése szerint.
A Zynga tervei között szerepel, hogy diverzifikáció útján próbál függetlenedni a Facebook-tól, de a mobil játékok piacán egyelőre nem rendelkeznek számottevő tapasztalattal. Emiatt elképzelhető, hogy kooperálni kell más piaci szereplőkkel (például Google, Apple), így ezekre a platformokra készítheti majd szoftvereit. A mobil játékok piacára való betörés sikeressége az éles verseny miatt továbbra is kérdéses. Mind a Facebook, mind a mobil játékok esetében a fizető játékosok számát kell növelnie a vállalatnak, ellenkező esetben megakadhat a profitbővülés, ami a részvényárfolyam tekintetében jelentene negatívumot.
A részvénykibocsátás célja
A Zynga a friss forrást további fejlesztésekre és akvizícióra fordítja, ami szükséges feltétele a diverzifikáltabb termékportfólió kialakításának. Emellett elképzelhető, hogy meglévő tulajdonosok is csökkentenék részesedésüket a társaságban. Az Equilor sejtése szerint a cég is érzi, hogy hosszabb távon a Facebook-függés nem tartható, ezért annak lazításához szükséges az új szegmensekbe való belépés. Ilyen potenciális piaci rés kínálkozik a mobil szolgáltatási szegmensben, ahova a hordozható okos telefonokra fejlesztett játékprogramok révén vetné meg a lábát.
A fejlesztések mellett a cég arra készül fel, hogy tetemes marketing kiadásai lesznek, ugyanis a korábbiaknál erőteljesebb kampányokba foghat. Ilyen kampány keretében állapodott meg a Zynga például Lady Gaga-val egy közös projektről. Egyesek a Zynga piacra lépésére úgy tekintenek, mint a Facebook megjelenésének előszelére. Ebben annyi ráció van, hogy ha valamennyi Facebookhoz kapcsolódó applikáció fejlesztője tőzsdén van, úgy a Facebook árazása is transzparensebb módon történhet. Egyébként előzetes becslések alapján akár 100 milliárd dollárt is érhet a közösségi portált fenntartó vállalat, ám a Facebook IPO-ra még 2012. második feléig várnunk kell.
Az IPO számokban |
Maximum 115 millió darab részvény értékesítése, mind új részvény Összrészvényszám: 700 millió Kibocsátási ársáv: 8,50 – 10,00 USD Becsült piaci kapitalizáció: 7 milliárd USD (10,00 USD-vel számolva) Előretekintő EV/EBITDA mutató: 13 Előretekintő P/E mutató: 62 Árazás: december 15-én, csütörtökön Kereskedés kezdete: december 16-án, pénteken (ZNGA tickerrel) Meglévő tulajdonosok értékesítési tilalma (lock-up): 165 nap december 2-től számítva. Forrás: Equilor |