OTP: 285 forint felé tart az euró

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
Győrffy Árpád
Tetszett a cikk?

A forint további erősödését valószínűsítik az OTP szakértői legújabb elemzésükben, egyúttal azonban arra is...

A forint további erősödését valószínűsítik az OTP szakértői legújabb elemzésükben, egyúttal azonban arra is figyelmeztetnek, hogy a hazai helyzet egyáltalán  nem indokolja a jelenleginél alacsonyabb euró-árfolyamot, így középtávon elkerülhetetlen egy korrekció az EUR/HUF jegyzésben.

Az OTP elemzése szerint a 290 forintos szint áttörését követően a technikai tényezők a forint további erősödését vetítették előre, ezt pedig csak táplálta a tény, hogy a globális kockázatvállalási kedv élénkülése újra a carry-traderek látóterébe sodorta a forintot. A belátható időn belül várhatóan magasan maradó magyar államkötvény-hozamok vonzzák a külföldi tőkét, a forint iránti növekvő kereslet egyre lejjebb szorítja az euró árfolyamát. Ez a tendencia folytatódhat még a hónap vége után is, hiszen az EKB február 29-re ígért következő LTRO-akciója újabb likviditás-fröccsel szolgál majd a befektetők számára.

Az OTP-nél a negyedév vége felé már a tőkepiaci rally kifáradására számítanak, ami a szakértők szerint egy komolyabb eséssel is párosulhat, mert a befektetők túlpozícionáltak lesznek a kockázatos eszközökben. Az OTP elemzői szerint az eszközárakat már most nem igazolják a fundamentumok, és amennyiben ez a hossz tovább folytatódik, a szakadék egyre mélyebb lehet a gazdasági valóság és annak tőkepiaci értékelése között. A bank szakértői szerint az európai peremországok körében folytatódó megszorítások várhatóan nagyobb GDP-csökkenést eredményeznek, mint amit a piacon jelenleg áraznak.

Az OTP eheti forintpiaci előrejelzése szerint a rövid távú nemzetközi kockázatok mellett középtávon leginkább a hazai kockázatok forint-árfolyamba történő beépülése valószínűsíthető.

A hazai tényezők felé fordulva azt látjuk, hogy növekszik a különbség a helyzet megítélése és az eszközök árazása között. [...] Természetesen az EU/IMF tárgyalások lefolyásának van a legnagyobb hatása középtávon, és ebben mi további vitás pontokat és elhúzódó tárgyalásokat várunk, amelyek még csak a hivatalos tárgyalások megindításához szükséges előfeltételek teljesítésére irányulnak. [...] Véleményünk szerint azonban a hivatalos tárgyalások később fognak megindulni, mint azt a piaci szereplők gondolják: ezek április elején kezdődhetnek el, és májusban fejeződhetnek be. Minden negatív hír esetleges újabb konfrontációról, vagy pedig a tárgyalások elhúzódásáról negatívan fogja érinteni a forintot.

Hozzászólások