A német pénzügyminiszter nyugalomra intett az európai kilátásokat illetően, Wolfgang Schäuble szerint ugyanis a helyzet minden pánikkeltés ellenére kezelhető. Jövőre sem kell az európai pénzpiacok összeomlásától tartani, és bár jöhetnek meglepetések, az eurózóna vezetői urai a helyzetnek - közölte a német politikus a Reutersnek nyilatkozva. Schäuble mindezt annak indoklásaként mondta el, hogy miért akarja mindenáron bevezetni a pénzügyi tranzakciókat sújtó adót az EU-ban.
A német pénzügyminiszter szerint már az év elején döntés születhet arról, hogy a Németország és Franciaország által szorgalmazott különadót a monetáris övezeten belül bevezessék. Amennyiben a britek ellenállását sikerül megtörni, és a nem euróövezeti tagországokat is bevonni, a várt évi 57 milliárd eurónál is több folyhat be a bankok által értelmetlennek tartott lépésből.
A Schäuble által javasolt terv szerint a részvény és kötvény-tranzakciókat 0,1 százalékos, a származékos eszközök kereskedelmét 0,01 százalékos adóval sújtanák a térségben. A javaslat minden olyan pénzintézetek közti tranzakcióra kiterjedne, amelynek legalább egyik szereplője európai székhelyű.
A britek szerint a különadónak nincs értelme, ha nem lehet világszerte egységesen bevezetni, ugyanis a pénzintézeteket arra készteti majd, hogy feladják európai főhadiszállásukat. Schäuble szerint azonban már csak azért is szükség van a különadó bevezetésére, hogy a pénzügyi rendszer társadalmi elfogadottságát ne sodorják veszélybe, ha már egyszer a pénzpiacok stabilitását nem tudták maradéktalanul megőrizni.
A bankok ugyanis - Schäuble szerint legalábbis - manapság túlságosan is magukkal vannak elfoglalva ahelyett, hogy a reálgazdaságot támogatnák. A német pénzügyminiszter szerint a különadóval a pénzügyi tranzakciók gyakorisága csökkenne, és a spekulatív üzleti modelleknek is leáldozna végre Európában.