A 2011-es év egyik legnagyobb meglepetése az euró volt. A közös deviza az eurózóna válságának mélyülése ellenére év eleji szintjétől mindössze egy hajszálnyira áll, úgy, hogy év közben komoly emelkedést produkált. Az EUR/USD az évet 1,33-nál kezdte, a hétfői kereskedést pedig 1,30-nál zárta. Igaz a keresztárfolyam áprilisban 1,48-nál is megfordult, de ahhoz képest, hogy Európában a helyzet közel sem mondható rózsásnak, az euró éves 0,9 százalékos leértékelődése szinte elhagyagolható.
Amennyiben figyelembe vesszük, hogy az elemzők hónapok óta azt találgatják, vajon a dollár mikor kerülhet paritásba a dollárral, a közös deviza ellenállóképessége még szembeszőkőbb. Az UBS meglepetés-listája szerint jövőre is kijuthat nekünk a megdöbbenésből, amennyiben a dolgok nem a bank alapeseti forgatókönyve szerint történnek, azaz az euró leértékelődése a konszenzus alapján folytatódik, sőt, gyorsul 2012-ben.
A UBS devizapiaci elemzői felhívják a figyelmet arra, hogy több tényező is beindíthatja az euró emelkedését. A jövőre várt újabb Fed nyíltpiaci beavatkozásáról egyre több szó esik, ám a gazdasági kilátások jelenleg nem indokolják az újabb pénznyomtatást. Amennyiben az USA mégsem tud a várakozások szerint teljesíteni, a dollár gyengülését előidéző jegybanki beavatkozás segítheti az eurót.
A UBS szerint az eutót ideiglenesen felhajtó erővel szolgálhatnak az európai hitelintézetek is, amennyiben a tengerentúli befektetéseik likvidálását a jelenleginél is intenzívebben folytatják. A banki vagyon repatriálásának euró-erősítő hatásairól már írtunk - a közös deviza idei teljesítményéhez ez is hozzájárulhatott.
Az euró fel-felpattanását idézhetik elő az úgynevezett fájdalom-kötések is a UBS szakértői szerint. Az euró-short állomány már most kiemelkedően nagy, és az egyre romló kilátások csak növelhetik ezt az arányt, így időről-időre jövőre is lesznek a short-pozíciók tömeges zárása által elindított rallyk, amelyek akár jelentősen is felhúzhatják az EUR/USD jegyzését.