Újraszólahatlövetű
Egyetlen hét alatt három olyan ember ellen követtek el merényletet, akinek valamilyen formában köze volt a moszkvai politikai elithez köthető bűncselekményekhez. Közben újjáélednek az oroszországi rezsimellenes tömegtüntetések.

Kinek állt érdekében?


Fiataloklázadása

Oroszország közel száz városában tiltakoztak vasárnap az ellenzékiek, mert Dmitrij Medvegyev miniszterelnök válaszra sem méltatja azokat a vádakat, amelyek szerint olyan hatalmas ingatlanvagyont halmozott fel, amelynek értéke köszönőviszonyban sincs a kormányfői jövedelem nagyságával. A Moszkva és Szentpétervár mellett egyebek mellett Vlagyivosztokban, Omszkban és Rosztovban is megtartott akciót Alekszej Navalnij ellenzéki blogger szervezte. Ő volt az is, aki több hónapig tartó kutatómunka után nyilvánosságra hozta a Medvegyev állítólagos vagyonával kapcsolatos beszámolót.
A tüntetéseken minden helyszínen több ezren vettek részt, s a rendőrség – miután a helyi önkormányzatok megtiltották, hogy az ellenzékiek belvárosi területeken vonuljanak az utcákra – sorra vette őrizetbe az embereket. Moszkvában mintegy ötszáz embert vittek el az egyenruhások, s a letartóztatottak között volt Navalnij is, aki még a rabszállítóból is azt üzente támogatóinak, hogy folytassák a tiltakozást. Navalnij aktív kampányt folytat, és új demonstrációkat ígér. Emellett annak ellenére indulni akar a 2018-as elnökválasztáson, hogy gazdasági bűncselekmények miatt felfüggesztett börtönre ítélték, s így a törvények szerint nem vehetne részt a megméretésen. A következő demonstrációra viszont várni kell, mert a bloggert az engedély nélküli tüntetés szervezéséért kiszabható legsúlyosabb büntetésre, 15 napos elzárásra ítélték.
A hivatalos médiumok – ha egyáltalán beszámoltak róla – hazugságok alapján szervezett provokációnak nevezték a történteket. Az ellenzékiek viszont azt hangsúlyozzák, hogy a megmozdulásokon feltűnően sok fiatal vett részt. Ez pedig arra utal, hogy a legifjabb korosztálynak kezd elege lenni Vlagyimir Putyin államfő rendszeréből.
A kezdet mindenesetre sokat ígér, Oroszországban legutóbb 2013 tavaszán rendeztek nagyszabású ellenzéki gyűlést: azon az ötvenezres moszkvai demonstráción még Borisz Nyemcov is felszólalt. Az egykori miniszterelnök-helyettest másfél évvel később meggyilkolták, a merénylők a Kreml közvetlen közelében lőtték agyon. Nyemcov halála után Navalnij maradt az egyedüli jelentős ellenzéki aktivista, s a támogatottságát bizonyítja, hogy 2013 szeptemberében – teljes médiaellenszélben – 27 százalékot szerzett a moszkvai polgármester-választáson. Navalnij – aki tagadja, hogy elkövette volna a terhére rótt bűncselekményeket – részben azért is népszerű, mert nacionalista politikusként ő is helyesli, hogy Oroszország 2014-ben annektálta a Krím félszigetet. Ő a vesztegetések és az elit által elkövetett bűncselekmények elleni harcra összpontosít, s rendszeresen tesz közzé olyan beszámolókat, amelyek a hatalomhoz közel állók korruptságát bizonyítják. ¬