Öngól
A cseh kormányfői poszt várományosa minden jel szerint egy gyanús múltú oligarcha, Andrej Babis. A bohózatba fulladó kormányválság pedig kísérlet a megállítására.

Arcátvonulás

Orbánnakkönnyű
„Itt nem olyan jó a helyzet, mint Magyarországon, ahol övék az egész kormány és szabadon dönthetnek, itt állandóan vitáznak, bizottságok üléseznek, semmi értelme” – sopánkodik Andrej Babis cseh pénzügyminiszter egy fogadáson Pető Tibor prágai magyar nagykövetnek. „De a legfontosabb a miniszterelnök, ő dönt mindenről” – veti fel nevetgélve Pető, amikor Babis azzal folytatja, hogy milyen jó a kapcsolata magyar kollégájával, Varga Mihállyal. „Itt megköveznének, ha találkoznék a miniszterelnökükkel, s azt mondanák: találkozott Orbánnal, ugyanolyan, mint ő, veszélyben a demokrácia, ezek a mi buta újságíróink, szörnyű” – panaszkodik erre Babis. A nagykövet megértően bólogat, majd felveti, hogy talán lehet találni valami módot a találkozásra.
Az emlékezetes jelenet a Matrix AB című 2015-ös alkotásban látható, amelyben Vít Klusák ismert cseh dokumentumfilmes igyekszik bemutatni a cseh politikai és gazdasági élet meghatározó alakjává vált oligarchát. Babisról nemcsak az eszmecsere árul el sokat, hanem a hely is, ahol felvették. A második leggazdagabb cseh vállalkozó meghívta az országba akkreditált nagyköveteket a Prágához közeli, Gólyafészek nevű birtokára, ahol eldicsekedett a szállodájával, az éttermével, a konferenciatermével, a lovardájával, a kisállatkertjével és a halastavával.
A Gólyafészek ügyét ma az EU csalásellenes hivatala, az OLAF vizsgálja, mert a birtokra 2008-ban 1,9 millió eurónyi uniós támogatást fordítottak. Csakhogy ezt a pénzt kis- és közepes vállalkozásoknak szánták, a Gólyafészek pedig az Agrofert nevű óriásholding, Babis gazdasági birodalmának zászlóshajója alá tartozott, így nem kaphatott volna belőle. A milliárdos, aki akkor még nem volt politikus, a problémát formálisan úgy oldotta meg, hogy a tulajdonjogot átmenetileg átíratta egy másik cégre, amely mögött anonim részvényesek álltak. Majd miután lejárt az EU-támogatás futamideje, a birtok visszakerült az Agrofert tulajdonába. Babis közben több alkalommal elmondta, hogy valójában mindig is ő volt a Gólyafészek tulajdonosa.
