Nagyongázos
Az Orbán családdal karöltve kebelezi be az országot Mészáros Lőrinc. A szállodák és a balatoni turizmus megkaparintásával, a paksi építkezés előkészítésével párhuzamosan jókora ingatlanbiznisz kerekedik Budapest közelében.

Orbán Viktor miniszterelnök, Tessely Zoltán fideszes országgyűlési képviselő és Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester az alcsútdobozi mangalicatelep avatásán. Pártcsaládi kör


Sugárzótehetség
Közép-Európa legnagyobb atomerőművi tervező, tanácsadó és kivitelező cégének magyar leányvállalatában is Mészáros Lőrinc cégei vették át az irányítást.
„A projektekben való sikeres részvételünknek elengedhetetlen feltétele egy erős helyi stratégiai partner megléte” – mondta a portfolio.hu-nak Ctirad Necas, a cseh KrálovoPolská Ria elnök-vezérigazgatója, miután bejelentették, hogy Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó tőzsdei vállalkozások többséget szereztek a cseh energetikai vállalat magyar cégében. A felismerést másfél éve követte tett: 2015 szeptemberében létrehoztak egy zrt-t, a KPRia Magyarországot, amelynek 5 millió forintos alaptőkéjéből 2,25 millió forintnyi a Konzum Nyrt.-é lett. Akkor még nem Mészárosban látták a csehek a „helyi stratégiai partnert”, hanem Jászai Gellértben, őt mutatta be az ugyancsak 2,25 milliónyi részvénnyel beszálló brnói vállalat vezetőinek a harmadik részvényes, a szlovákiai Szabó Gejza.
A cseh cég, amely Kelet-Közép-Európa egyik legjelentősebb tervezőmérnöki, kivitelezési és tanácsadói tevékenységet végző vállalkozásaként definiálja magát, elsősorban a régióban – Csehországban és Szlovákiában – produkált, de az Egyesült Államokban, Bahreinben, Nagy-Britanniában, Szaúd-Arábiában és Türkmenisztánban is végez tervezőmérnöki és főként tanácsadói tevékenységet. Két specialitása van: az atomerőművi fejlesztések és a vegyipari-szennyvízkezelési beruházások; előbbit eddig a dukovanyi és a temelíni atomerőműben, utóbbit a Skoda, a Volkswagen, illetve a Slovnaft és az Alstom egyes projektjeiben kamatoztatta.
A magyarországi leányvállalatban most is az anyacég a legnagyobb részvényes 44 százalékkal, de az Opimus Nyrt.-nek és a Konzumnak együtt már 51 százalékos többsége van (40 + 11 bontásban), 5 százalék pedig továbbra is Szabó Gejzáé. A két Mészáros-cég közleményben erősítette meg, hogy a cseh anyavállalattal így létrehozott stratégiai együttműködésüket a régióban való további terjeszkedésre kívánják használni, elsősorban a nukleáris iparban és a szennyvízkezelési beruházásokban. A részvényfelvásárlás kapcsán nem nehéz meglátni az összefüggést az előkészítése végéhez közeledő Paks II.-projekttel: az eddig alvó KPRia Magyarország a Mészáros-kapcsolat révén kedvezményezettje lehet az orosz fővállalkozó heteken belül nyilvánosságra kerülő első körös közbeszerzési kiírásainak. Ezt Mészáros befolyásán kívül arra is alapozzák, hogy a 103 millió korona alaptőkéjű cseh cég az orosz Roszatomnak is stratégiai partnere. ¬
Btk.-idézetek
Költségvetési csalás
396. § (1) Aki
a) költségvetésbe történő befizetési kötelezettség vagy költségvetésből származó pénzeszközök vonatkozásában mást tévedésbe ejt, tévedésben tart, valótlan tartalmú nyilatkozatot tesz, vagy a valós tényt elhallgatja (…)
és ezzel egy vagy több költségvetésnek vagyoni hátrányt okoz, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A számvitel rendjének megsértése
403. § (1) Aki a számvitelről szóló törvényben vagy a felhatalmazásán alapuló jogszabályokban előírt bizonylati rendet megsérti vagy könyvvezetési, beszámolókészítési kötelezettségét megszegi, és ezzel
a) a megbízható és valós képet lényegesen befolyásoló hibát idéz elő, vagy
b) az adott üzleti évet érintően vagyoni helyzete áttekintését, illetve ellenőrzését meghiúsítja,
bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.