A pszichedelikus rock nagyágyúja, a Pink Floyd ötven évének zenei és látványtörténetét összefoglaló londoni kiállítás visszavisz a hatvanas évek kis klubjaiba és a hetvenes évek gigantikus stadionkoncertjeibe.
A londoni kiállításon és a Pink Floyd együttes tagjai. Bárcsak itt lehetnél!
afp / DANIEL LEAL-OLIVAS
Disznóságazerőműben
Kis híján kirúgtak egy angol pilótát ittas repülőgép-vezetésért 1976 decemberében, mert azt jelentette az irányítótoronynak, hogy London felett egy hatalmas rózsaszín disznó repült vele szemben. Pedig csak annyi történt, hogy elszabadult a Pink Floyd együttes Animals című albumának borítójához készült felvételen használt óriás léggömb. A felfújható disznót a Battersea erőmű egyik kéményéhez rögzítették, ám a kötél elszakadt, és a malac másfél kilométeres magasságba emelkedve átlebegett a brit főváros felett, majd egy közeli mezőn landolt, a helyi farmer szerint ráijesztve ott legelő birkáira.
A rózsaszín disznót nemrég újra láthatták a londoniak, a Victoria & Albert Múzeum Pink Floyd-kiállításának beharangozójánál ugyanis ismét bevetették. A malac ott lebeg a kiállításon, aki pedig az erőműre is kíváncsi, annak mindössze néhány buszmegállót kell utaznia. A Battersea erőmű ma is a Temze partján áll, sőt éppen a napokban kel új életre. Az 1939-ben – a londoni piros telefonfülkéket is tervező Sir Giles Gilbert Scott által – megálmodott ipari létesítmény kora egyik építészeti remekműve, Európa talán máig legnagyobb téglaépülete. Fénykorát az 1940-es, 1950-es években élte – elnyerve mai alakját, akkor került a kezdeti két toronykémény mellé az újabb kéménypár –, ám az angliai nehézipar leépülése megpecsételte a szénalapú hőerőmű sorsát, és az egyik felét 1975-ben, a másikat pedig 1983-ban bezárták.
Azóta az épület – amelynek a kor art deco elemeit felvonultató belső tere is látványos – állaga folyamatosan romlott, és a lebontása is felmerült. Közben hanyatlása ellenére is népszerű lett – többek között egykor Alfred Hitchcock, a Beatles, a Monty Python is használta filmhelyszínnek –, egyre-másra születtek a mentőtervek, még az is szóba került, hogy futballstadionná alakítják. Az időközben védetté nyilvánított erőmű környéke végül rozsdaövezetből zöld ligetté változik, a főépületben irodák – többek között az Apple cégé – és szolgáltatóegységek kapnak helyett, mellette parkokat alakítanak ki. A Temze mentén sétány húzódik majd, éttermek, bárok, boltok és méregdrága, panorámás lakások épülnek. Az egész területet összekötik a közeli Battersea Parkkal és a Chelsea híddal. Az első fázis az idén zárult, már lakások is elkészültek, hozzáláttak a terület rendezéséhez és az erőmű felújításához; a kéményeket éppen daruerdő veszi körül, és ígéretek szerint 2020-ra egy új metróvonal is elér odáig.