Földikegymásközt
„Szó sincs róla, hogy Mészáros Lőrincet temérdek pénzzel hiteleznénk. A takarékszövetkezeti integráció együttes nagyhitelkorlátja alapján 60 milliárd forint hitelt is adhatnánk neki, a mostani összeg harmincszorosát” – mondja a Takarékbank elnök-vezérigazgatója, Vida József.

Vida József. Nyert partik

Atisztséghalmozó
A 44 éves Vida József közgazdász, bankár a sokoldalúság jegyében felszámolás- és csődjogot is tanult, lapzártakor pedig bizalmi vagyonkezelésből védi a diplomamunkáját. A Citibanktól szegődött a Takarékbankhoz, 2003-ban lépett be a Szentgál és Vidéke Takarékszövetkezethez, aminek három évvel később az ügyvezetője lett. Utóbb, 2015-ben e bázison gyúrta össze tíz takarékszövetkezetből a máig legnagyobb takarékot, a B3-at, amely az átalakítás alatt álló szektor prototípusa is. Mára valamennyi lényeges integrációs intézményben kulcspozícióhoz jutott: igazgatósági tagja a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezetének, elnöke az FHB Jelzálogbanknak, elnök-vezérigazgatója a Takarékbanknak, vezérigazgató-résztulajdonosa a Magyar Takarék Zrt.-nek, és ő irányítja a B3-at. Felügyelőbizottsági tagságot visel a Mészáros Lőrinc érdekkörébe került Opimus egyik fő tulajdonosában. Bicskei farmján állatokat tenyészt, vezető tisztséget tölt be ebtenyésztői egyesületekben, hivatásos vadász.
Atitokzatosfejlesztő
Váratlan fejlemény történt a takarékszövetkezeti integráció informatikai megújítását vállaló Dom-P Zrt. életében: többségi részvénypakettjét egy eleddig a háttérben lévő fejlesztőcég, az AB Banksoft Kft. szerezte meg. A tavaly év végén lezajlott tulajdonosi változás egybeesett azzal, hogy a Dom-P az FHB Kereskedelmi Banktól 2,5 milliárd, a Takarékbanktól pedig 1,7 milliárd forintos hitelt kapott. Tavaly ősszel még arról szóltak a hírek, hogy a korábban Spéder Zoltánhoz kötődő céget Mészáros Lőrinc érdekszférájába játszották át, ő fölözi majd le a több tízmilliárd forintos megrendelés hasznát is. Lehet, hogy most sem esik el teljesen az üzlettől, csak a háttérbe vonult.
Az AB Banksoft az Arthur Bergmann-cégcsoport része, tulajdonosa az Arthur Bergmann Informatika Kft. Utóbbit a fejlesztés szakmai felelőse, Kozma Zoltán jegyzi. A magyar tulajdonosi hátterű Arthur Bergmann 1998 óta működik, első cége adózási, jogi és üzleti tanácsokat ad. Pénzügyi vállalkozása az Arthur Bergmann Zrt., amely a Magyar Nemzeti Bank tavaly év végi engedélye szerint kölcsönt és lízinget nyújthat, valamint követelést vásárolhat. A csapat legfrissebb tagja az Abraham Goldmann névre hallgató bizalmi vagyonkezelő, amelyet – talán csak véletlenül – éppen akkor hoztak létre, amikor Vida József, a takarékszövetkezeti integráció kulcsembere hasonló témájú szakdolgozatát írta.
Kis piac a magyar: az Arthur Bergmann pénzügyi társasága bevásárolt az MNB által szanált, majd eladott MKB Bank kockázatos követelésállományából is, méghozzá annak korábbi, lakossági devizahiteles részéből. Olyan kölcsönök tartoznak ide, amelyeket egykor a Quality Financial Zrt. nevű – utóbb felszámolásra jutott – pénzügyi vállalkozás nyújtott az MKB refinanszírozásával. A követelések később az MKB-hoz kerültek. Az Arthur Bergmann tavaly zálogba csapta őket: a hitelbiztosítéki nyilvántartás szerint egy kölcsönszerződés fejében fedezetként a követeléseket és a B3 Takaréknál vezetett számlájára érkező pénzeket ajánlotta fel.
Az Arthur Bergmann-cégcsoport tagjaiban Kozma mellett visszatérő szereplő például a volt Budapest bankos Havaj Zoltán és Gál Miklós. Utóbbi a 3A Takarék és a Füzes Takarék vezérkarának is tagja, majd a szekszárdi fideszesekhez köthető Status Capital Kockázati Tőkebefektető felügyelőbizottságában jelent meg, épp tavaly ősztől, amikor a Dom-P tulajdonosi szerkezetét átalakították. A Status az időközben Mészáros Lőrinc résztulajdonába került Opimus 8 százalék feletti tulajdonosa, amelynek felügyelőbizottságában Vida József, valamint az FHB Jelzálogbankban is hasonló pozíciót betöltő Antal Kadosa Adorján is fellelhető. ¬
