Kiosztottakéskifosztottak
Röpködnek a milliárdos osztalékok a tavalyi mérlegek zárása után. Elsősorban a politikaközeli bizniszekben néztünk szét körképünkben, amelyből kiderül: a G-nap hatása 2016-ban volt igazán érzékelhető, és hamarosan további átrendeződés várható a kormányhoz húzó oligarchák világában.

A tulajdonos, az építő, a miniszter, a képviselő és az ügyvezető

Óriásokcsatája
A kormánykedvenc oligarchák sem állják az osztalékversenyt a magyar gazdaság – jellemzően külföldi kézben lévő – óriási magánvállalataival.
A magyar ipar egyik élvállalata, az amerikai érdekeltségű GE Hungary Kft. a teljes 122 milliárd forint tavalyi adózott nyereségét kifizette osztalékként. A több tízmilliárdos tulajdonosi részesedés máshol sem ritka: a tőzsdén szereplő cégek közül az OTP Bank Nyrt. 53 milliárd, a Magyar Telekom Nyrt. 26 milliárd forintot osztott szét részvényesei között, a Richter Gedeon Nyrt. pedig 20 milliárdot.
Hatalmas nyereségeket értek el az autógyárak, ám azok nem vették ki a pénzt. A németek közül az Audi Hungaria Kft. például a teljes, 343 millió eurós (körülbelül 106 milliárd forintos) adózott nyereségét eredménytartalékba tette. Így járt el a Daimler AG is: 64 millió euró (20 milliárd forint) nyereséget hagyott a kecskeméti Mercedes-gyárban. Nem fizetett osztalékot a japán hátterű Magyar Suzuki Zrt. sem a 38 millió eurós (12 milliárd forint) nyeresége után, tartalékolták a pénzt a folyó beruházásokra. Mindez erősen árnyalja azt a kormányoldalról időnként felvázolt képet, hogy a multik kihasználják az olcsó magyar munkaerőt, majd gyorsan kiviszik a nyereséget az országból.
Több magyar nagyvállalkozó is hasonlóan döntött. Így határozott például Csányi Sándor OTP-vezér is a Bonitás 2002 Befektető Zrt.-ben, a 2,4 milliárd forint tavalyi adózott eredmény a cégben maradt. Veres Tibor Wallis Portfolió Kft.-je se fizette ki a tavalyi 1,8 milliárd forint nyereséget. A vegyiparban érdeket Bige László holdingja 559 millió forint eredményt ért el, de osztalékot az sem utal. A fiatalok közül hasonlóképp tett a sztárvállalatot vezető Árvai Péter, a Prezi.com Kft.-ben tartja a 153 millió forintos nyereségét, igaz viszont, hogy mivel az anyavállalat, a Prezi Inc. az USA Delaware államában bejegyzett cég, a prezisek pénzéről ma még nem sokat lehet tudni.
Óriási osztalékot, összesen 6,4 milliárd forintot szavaztak meg viszont vagyonkezelő cégeiknek a tavaly majd 11 milliárdos nyereséget hozó Videoton Holding Zrt. közvetett gazdái: a főtulajdonos Széles Gábor, valamint társai, Lakatos Péter és Sinkó Ottó. A Videoton-részvényes SGH Vagyonkezelő Kft. tavaly ugyan veszteséges volt, a Széles család mégis kap tőle 200 millió forint osztalékot az eredménytartalék terhére. A pénzt 2017 végéig fizeti ki a kft a tagoknak, amelyek egyike egy „alvagyonkezelő”, az SGH Investments Zrt.; ez további 100 milliót utal ki az év végéig Széleséknek.



Módszertan
Az összeállítás alapjául a cégek által leadott 2016-os hivatalos pénzügyi beszámolók szolgáltak. Ezeket május 31-éig kellett beküldeni, ám az igazságügyi tárca nyilvántartásában több nagy cég dokumentációja lapzártánkkor még nem volt megtalálható.
A cégek osztalékhatározatait vettük alapul. A kifizetésről való döntés nem jelenti azt, hogy a pénzt már át is utalták, ugyanakkor az is lehetséges, hogy korábban – akár egy évvel ezelőtt – osztalékelőleget vettek fel a tulajdonosok. Néhány cégnél a felosztás aránya eltér a tulajdoni arányoktól, Giró-Szász András volt fideszes államtitkár egykori cégénél, a Strategopolis Kft.-nél például külön megállapodás rendezte az osztalék felosztását, mivel a céget 2017 elején adták el.
Bonyolítja az adatsor pontos összeállítását, hogy számos cég vállalkozáslánc része, így az osztalék több lépcsőn keresztül és esetleg évek múlva jut el a végső – magánszemély – tulajdonosokhoz. A 2016-os mérleg lezárása után a szokásos időben, vagyis a tavasszal, kora nyáron kifizetett osztalék 2017-es bevétel.





