Nekifütyöl?
Bíróság előtt kell védekeznie Handó Tündének. Az Országos Bírósági Hivatal elnökét azzal perelte be egyik kollégája, hogy visszaél a hatalmával, s csak az lehet bíró, akit ő akar. Vannak, akiknek pályázniuk sem kell.

Régi időket idéző eljárások


Talárda

Ápol s eltakar
A bírósági dolgozók után a bírákat is átfazonírozná a Handó Tünde vezette Országos Bírósági Hivatal: a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel közösen írtak ki ugyanis pályázatot az ideális bírói talár megalkotására. Az eredmény: a cifraszűr és az Országház homlokzati díszeinek mása is felkerülne a talárokra, ha az a fiatal tervezőkön múlik. Ez pedig nagy váltás lenne a mostani, egyszerű szabású, műszálas, lila galléros köpenyhez képest, amit 1999 óta hordanak a bírák – s ennek nyomán az ügyészek és az ügyvédek is – a tárgyalóteremben, nem túl nagy lelkesedéssel. A Kúria megalakulásának 120. évfordulóján meghirdetett pályázaton a MOME hallgatói indulhattak. Feladatuk az volt, hogy olyan új talárt tervezzenek a mainál „magasabb minőségű textilből”, amely tükrözi a bírói hivatás méltóságát. Elvárás volt még a „nemzeti jelleg, karakter megjelenítése”, a Kúria és a bíróságok viseletének megkülönböztetése. Az anyaggal szembeni követelmények szerint az új talárok télen-nyáron kellemes hőérzetet biztosítanak, könnyen tisztítható, kényelmes viseletek. Az OBH kiírása szerint az extremitást kerülni kellett. Ez volt egyébként a korábban a bírósági dolgozók fehérnemű-viseletére is kitérő arculattervezés után az OBH és a MOME második közös akciója.
A felhívásra 13 nagyszabásúnak mondott pályamű érkezett. Volt olyan hallgató, akit például a cifraszűr ihletett meg, mondván, annak felépítése sokban hasonlít a talárhoz; más a koronázási jelképekben gondolkodott, és a szent kardra is tekintettel – „amely elválasztja a jót a rossztól” – alakította ki a szabás- és hajtásvonalat. A nyertes pályázatokat bírósági vezetőkből és a MOME szakértőiből álló zsűri választotta ki. Ennek alapján a mente mintájára tervezett, illetve a magyar nemesi viselet hangsúlyos, központi gombolási elemeit újragondoló, tíz egyedi tervezésű „pitykegombbal” díszített, valamint a „bírói hivatás hat alappillérét beépítő” talár terve lett a befutó. Az a pályázat, amely az Országház külső ornamentikai elemeit használta díszítésül, bírósági „közönségszavazással” jutott tovább. A négy helyezett oklevelet és a HVG információja szerint 150 ezer forintot kapott. Ugyanakkor a MOME-nak bruttó 5,5 millió forintot fizetett ki az OBH. Hogy pontosan mire, azt nem volt hajlandó megválaszolni a hivatal. Az új talárok elkészítése és a mintegy 3 ezer fős bírói kar újraöltöztetése az OBH számítása szerint 100 millió forintot emésztene fel.