Táborijátékok
Uniós milliárdokat kap a zánkai tábor új alapítványi gazdája, amelynek számláján már eddig is nagy összegű közpénzek landoltak. Az egykori gyermekváros közelében Mészáros Lőrinc fejleszti újonnan szerzett borászatát.

Tálcán kínált egészség

Acsaládbanmarad
A gyerektáboroztatás példája is azt mutatja, hogy már nemcsak a beruházások zajlanak Magyarországon szinte kizárólag uniós forrásból, hanem a közfeladatok mind nagyobb részét is EU-pénzből finanszírozza az állam. Az utóbbi hetekben sorra hirdettek eredményt az emberierőforrás-fejlesztés operatív programja (efop) pályázatain olyan címszavakkal, mint például megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása, „menő menzák” kialakítása, avagy nevelőszülői hálózatok fejlesztése.
A nevelőszülői hálózatok fejlesztéséről szóló pályázaton szintén az Erzsébet-sztori szereplői taroltak: a táboroztató alapítványt felügyelő Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató az utóbbi években egyre nagyobb szerepet kapott a nevelőszülői hálózat és a gyerekotthonok működtetésében, miközben a civil fenntartók sorra lehetetlenültek el. A mostani uniós pénzosztásnál kapásból jutott is 300 millió forint gyermekotthonok felújítására a szolgálatnak, melynek első embere Kothenz János, aki 2014-ben fideszes színekben indult a szegedi polgármester-választáson Botka László ellen. További 150 millió forintot nyertek Kothenzék a Legyen más a szenvedélyed! fantázianevű pályázaton, melynek eredményét szintén a napokban hirdették ki. Ezen az Ágota Alapítvánnyal – melyet Kothenz hozott létre korábban – karöltve indultak, és ígéretük szerint a droghasználatot szorítanák vissza.
Közvetetten Zánkához kötődik a családbarát értékrend nemzeti feladattá váló népszerűsítése is: az erre a tavasszal 6 milliárd forintot elnyert Családbarát Ország Nonprofit Közhasznú Kft. elődjét húsz éve Zánka Tours néven az oktatási tárca hozta létre, ám 2012-ben a zánkai gyermektábor volt tulajdonosához, az Új Nemzedék Központhoz került. A hajóépítés és a szálláskiadás mellé ugyan csak tavaly vette fel az egyéb közösségi, társadalmi tevékenységet, ám máris nagy felelőssége van: többek között az országszerte több tucat helyen, összesen 13,3 milliárd forintból kialakítandó Nő-Köz-Pontok feladatait is vele kell majd mindenkinek összehangolnia. A Nők a családban és a munkahelyen című pályázat 54 nyertese – önkormányzatok, civil szervezetek, kormányhivatalok – jellemzően településenként 200 millió forintot költhetnek a következő három évben a nők helyzetének javítására. Kisharsányban például ez az összeg a 480 lakos nőtagjainak helyzetét javítja majd.