Vegyiügyek
Miközben Moszkva hol a vegyi fegyver bevetésének tényét tagadja, hol mások – például a britek – által megrendezett akciónak nevezi a szíriai Dúma városa elleni gáztámadást, az USA és szövetségesei azt állítják: bizonyítékuk van klór és ideggáz használatára. Szíriai orvosi és humanitárius forrásokra, szemtanúkra, valamint saját hírszerzési adatokra hivatkozva az USA és Franciaország szerint az történt, hogy a damaszkuszi kormány állományában lévő harci helikopterek megtámadták a térséget, és legalább két olyan bomba hullt sűrűn lakott területre, amely vegyi anyagokkal lehetett megtöltve. Az áldozatok tünetei – kéklő bőr, habzó száj, égési sérülések, fulladások –, valamint vér- és vizeletminták alapján klór és szarin lehetett a két gyilkos szer.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint a vádak pusztán a média írásain alapulnak, és értetlenségét fejezte ki, amiért az USA – Franciaországgal és Nagy-Britanniával együtt – az előtt támadott, hogy független fegyverszakértők a kérdéses helyszínre értek volna. Csakhogy időközben Kelet-Gúta térsége és benne Dúma városa a kormányerők kezére jutott, az amerikaiak pedig máris azzal vádolják az oroszokat, hogy eltüntetik a bizonyítékokat. A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) szakemberei a hét elejére Damaszkuszba értek, lapzártánkig azonban nem indultak el a helyszínre. Szíria és Oroszország hétfőn pedig már arról beszélt, aggódnak az OPCW embereinek biztonsága miatt, amit nem tudnak garantálni Dúmában.
De akár sikerül független forrásból alátámasztani a mérges gázok bevetését, akár nem, akkor is súlyos aggályok merülnek fel a 2014-es szíriai vegyifegyver-leszereléssel kapcsolatban. Nyugati vádak szerint Moszkva és Damaszkusz nem teljesítette az ígéretét, hogy minden szíriai vegyi és biológiai fegyvert megsemmisítenek. A leszerelési sikerért egyébként Nobel-békedíjjal kitüntetett OPCW amúgy a Damaszkusz által bevallott és összegyűjtött vegyi anyagokat és berendezéseket szállította el. Szakértők úgy vélik, a szíriai rezsim vagy nem adott át minden készletet, vagy újból nekiállhatott a gyártásuknak.
Ráadásul a klór nem tiltott szer, hiszen többek között a víz tisztításához elengedhetetlen vegyület, mérgező gázként való használatát azonban nem engedi az 1997-es vegyifegyver-konvenció, amelyhez 2013-ban külső nyomásra Szíria is csatlakozott. Azóta az ENSZ és az OPCW közös mechanizmusa többször is vádolta Damaszkuszt és az Iszlám Államot is vegyi fegyverek bevetése miatt. De a két szervezet együttműködése tavaly november óta szünetel, mert Oroszország a Biztonsági Tanácsban – ahol vétójoga van – folyamatosan gátolja a meghosszabbítását.