Terepszemle
Felvillanyozta Magyarországot 30 évvel ezelőtt Habsburg Ottó első hivatalos látogatása, amelynek előzőleg egy hallatlanul sikeres portréfilm és félig titkos magánlátogatások is megágyaztak.

Nyilvános főhajtás

Elnökiálmok
Furcsa kettősség jellemezte Habsburg Ottó viszonyát a hatalomhoz. Hogy beengedjék Ausztriába, 1961-ben írásban lemondott az osztrák trónigényéről, Magyarországgal kapcsolatban azonban sosem tett ilyen gesztust. Amikor pedig IV. Károly örököseként megkérdezték, mit gondol a királyság intézményéről, akkor – ahogyan Bokor Péternek is egy interjú során – némi szófacsarással úgy fogalmazott: „Sem köztársasági, sem monarchista nem vagyok. Én legitimista vagyok, ami valami egészen más! Legitimista az, aki elismeri azt a rendszert, amelyet a nemzet összessége legitimnek, törvényesnek tekint. (…) Az államforma kérdése – az egy relatív kérdés. Nem döntő kérdés. (…) Az állam tartalma az, ami számít. Szóval: az emberi szabadságok védelme, az emberi jogok védelme!”
Ami Magyarországot illeti, Habsburg Ottó mindvégig kitartott amellett, hogy a jövendő köztársasági elnököt a népnek kell megválasztania, nem a parlamentnek. Erre a funkcióra aztán, hogy, hogy nem, őt találta alkalmasnak az újjáalakult kisgazdapárt, amelynek tagjai e kérdésben 1989 szeptemberében aláírásgyűjtést is szerveztek. Lányi Zsolt, a párt budapesti szervezetének akkori ügyvezető alelnöke a 168 Órának elmondta: szerintük olyasvalakire van szükség e poszton, „aki tisztán lát, aki Európában, európai méretekben gondolkozik, de nem feledkezik el a magyar érzéseiről és a bencés nevelésről sem”.
Az aláírásgyűjtésbe az érintett megkérdezése nélkül kezdtek bele; Habsburg Ottó erre újságírói kérdésre úgy reagált, hogy „az embereknek joguk van, hogy ha valakit akarnak [elnöknek], akkor ezt ki is nyilvánítsák anélkül, hogy az illetőt megkérdezzék”. Ő pedig – bár aktuális feladatai az Európai Parlamenthez kötik – semmi esetre sem mondja azt, hogy „soha, vagy azt, hogy mindörökre. E két szónak nincs helye a politikában.” Aztán pár hétre rá mégis nemet mondott, mert, mint kifejtette: az új alkotmány elkészülte előtt elhamarkodottnak tartja az elnökválasztást.
A novemberi négyigenes népszavazás nyomán a kérdés lekerült a napirendről. Amikor azonban Bokor Péter 1990. június 4-én – ekkor Göncz Árpád volt, még ideiglenesen, az elnök – megkérdezte, tényleg az Európai Parlamentben képzeli-e el a jövőjét, Habsburg Ottó sokat sejtetően úgy válaszolt: „Ha volna valahol egy másik feladat, amely még nagyobb prioritást jelentene… De egyelőre ilyet nem látok.” Diplomatikus lebegtetésére augusztus végén a Ludas Matyi a következőképpen reagált: „Lezajlott a szakszervezeti bizalmik választása. Nálatok hány jelölt volt? – Kettő. Serényi Pityu 12 szavazattal győzött. – Ki volt a másik? – Habsburg Ottó is kapott 8 szavazatot. Azt üzente, hogy köszöni, de még vár egy jobb ajánlatra.”