Rendeziksoraikat
Átrendezik a kormánymédiát, de a tartalom nem lesz visszafogottabb. Ám nem csak emiatt aggódhatunk: folytatódik az ellenzéki sajtó bedarálása is.

Ifjabb Mészáros Lőrinc, Leisztinger Tamás, Mészáros Lőrinc és Szíjj László (jobbra) meccset néz. Lesből indulás

Holsakk,holmatt
A 100 leggazdagabb magyar listáján 82 milliárd forinttal a 12. helyen álló, 51 éves Leisztinger Tamás baloldali kötődése az üzleti manővereit szemlélve megkérdőjelezhető. A matematikus-sakkozó, hideg fejű profitvadászként ismert üzletembernek hamar meg kellett tanulnia, hogy olykor okosabb engedni, alkut kötni, elvárásokat teljesíteni. Ahogyan ő maga megfogalmazta a Magyar Narancsban, olyan nincs, hogy valaki üzletemberként független legyen, illetve hogy a hatalom ellen játsszon.
Leisztinger – mint akkoriban sokan mások – a kárpótlási jegyek hasznosításából kezdte el a gazdasági élet szinte minden területén felbukkanó vállalatbirodalma építését a 90-es évek elején. Ebből született zászlóshajója, az Arago Holding. A Fidesz-kormány először 1999-ben ütötte ki, amikor folyamatos adóhivatali ellenőrzésekkel rákényszerítette, hogy engedje át az államnak a BÁV többségi pakettjét. Ezután vette meg okosan és olcsón a Pick szalámigyárat, amit utóbb az agrárbáróvá (is) fejlődő Csányi Sándor OTP-vezér érdekeltségének adott tovább. A politikai széljárásokban ügyesen manőverező bankárral több szálon is összekapcsolódott: közös takarmányüzletbe fogtak, s Csányi ösztökélésére szállt be a milliárdjait elnyelő diósgyőri fociklubba 2010-ben. Nemcsak azért, mert imádja a focit, hanem mert Orbán ezt várja el a befolyásolható oligarcháktól.
Leisztinger az egyik leglátványosabb vállalkozását az egykori szakszervezeti üdülővagyonból kinőtt Hunguest Hotels szállodaláncot két évvel ezelőtt – nem éppen átlátható módon – Mészáros Lőrinc köreinek adta el. A kétezres években nyomozás is folyt a hotellánc megszerzésének körülményei miatt, de Leisztinger ügyesen sakkozott, megúszta. Hasonlóan az ezredforduló utáni egyik legnagyobb ügylete, a korábbi szocialista vezetésű XI. kerületi önkormányzattal közös kopaszi-gátas fejlesztése kapcsán indult nyomozáshoz. Leisztinger alkuképességét bizonyítja az ingatlanválságban befuccsolt Köki-projekt, amelynél – kezében a hotelláncért kapott pénzzel – egyezséget kötött az állami hitelezővel, s így visszavehette a kereskedelmi központot. Az agráriumban viszont mattot kapott: a cégei által bérelt állami földek eladása után kiszállásra kényszerült. Azzal pedig bizonyára nem tesz jól az V. kerület közös baloldali polgármester-jelöltjeként induló élettársának, Tüttő Katának, hogy kétes ingatlanbefektetők közt bukkant fel a Belvárosban. Egy felújított Belgrád rakparti ingatlanhoz például feltűnően olcsón jutott egy olyan vállalkozáson keresztül, amely mögött a korábbi – az áron aluli ingatlaneladások miatt támadott – polgármester, Rogán Antal is felsejlik.