Afej,akézésaszív
Szegény munkásgyerekek taníttatására alapították száz éve az első Waldorf-iskolát, de ma már többnyire jómódú szülők csemetéi járnak az alternatív tanodákba. Nem ez az egyetlen ellentmondás, amely a világméretű iskolahálózatot kíséri.

A pesthidegkúti Waldorf-iskolában. Azonos hullámhosszon

MiértWaldorf?
A saláta, a cigaretta, a rúzs, a hotel – és persze az iskola – nem viselné ugyanazokat a neveket, ha a sokgyermekes szegény családból származó Johann Jakob Astor a XVIII. század végén ki nem vándorol Amerikába. Nem ez volt az első nagy út: néhány nemzedékkel korábban a család tagjai a vallásuk miatt üldözött valdensekként olasz földről menekültek Dél-Németországba, a Heidelberg szomszédságában lévő Walldorfba. Az Újvilágban a bevándorlóból – immár John Jacob néven – szőrme- és ingatlankereskedőként Amerika első multimilliomosa lett. Attól fogva a sokfelé ágazó család tagjai között számos gazdag üzletember és befolyásos közéleti személyiség bukkant fel. Az egyik ág tagjai – az óhaza iránt tiszteletből – felvették a Waldorf előnevet (egy betűt elhagyva a német eredetiből). Így eshetett meg, hogy két unokafivér az 1800-as évek végén New Yorkban két szomszédos telken épített egy-egy luxusszállót, és a kettőt összekötve lett a Waldorf-Astoria, több más későbbi hotel, valamint a diós-zelleres saláta névadója. Szintén a Waldorf-Astoria volt az, amelynek szivarkereskedésétől a névhasználati jogot kapta a múlt század elején Emil Molt stuttgarti cigarettagyára, az első Waldorf-iskola finanszírozója. Az Astor cigarettát mindmáig gyártják, a márkanév időközben a Reemtsma tulajdona. A múlt század közepe óta forgalmazott Astor kozmetikumok névadója – a német cégalapító anyósa, Margaret Astor – szintén a dinasztia tagja volt.

Miazazantropozófia?
A nyugati embernek az önmagáról szóló tudását igyekezett rendszerbe foglalni Rudolf Steiner az antropozófiával, miután szakított az erős ázsiai befolyás alatt álló teozófiával. A görög „ember” és „bölcsesség” szavakból alkotott név is erre utal. Nem vallás és nem is filozófia ez, hanem alapítója szerint szellemtudomány, amely nem lehet ellentétben korának természettudományos ismereteivel – de hozzátartozik az is, amit csak az érzékelésen túli világban lehet megtapasztalni. A meglehetősen bonyolult elmélet visszanyúlik a klasszikus német filozófiához, valamint Goethe, a nagy költő és polihisztor munkásságához – ezért viseli a világszervezet svájci központi épülete a Goetheanum nevet. Steiner elméletében fontos szerepet játszik a kérdező, szabad, önálló személyiségű, kozmopolita ember. Tanításaiban felbukkannak a keresztény misztika, de az ázsiai gyökerű reinkarnáció elemei is. Napjainkban világszerte több mint ezer iskola és mintegy kétezer óvoda működik a Waldorf-módszer alapján. Az 1960-as évek óta bank, kórház, főiskola, egyetem is létezik Németországban az antropozófia jegyében.