Nemmáglyarakás
Az égéskésleltetővel készült polisztirol nem képes önálló égésre, az ilyen homlokzati szigetelésen nem terjed a tűz. Fontos azonban a szakszerű ragasztás.

Ragasztás a tűzvédelem frontvonalában

Jólvizsgáztak
Bár a gyártók folyamatosan ellenőrzik az ÉMI szentendrei laboratóriumában az expandált polisztirol habból készült hőszigetelés tűzvédelmi tulajdonságait, a Magyarországi EPS Hőszigetelő-anyag Gyártók Egyesülete (MEPS) saját vizsgálatot is végzett 2017-ben és 2019-ben. A tesztre azért volt szükség, mert a szigorúbb épületenergetikai szabályozás miatt már vastagabb hőszigetelés kerül az épületekre, és ennek a tűzzel szembeni viselkedését is tesztelni akarta a szakmai szervezet.
„A kísérlet során 30 centiméter vastag grafitadalékos EPS került a falra. Ezzel még a régi B30-as téglából épült falak vagy egy korszerű, mészhomok tégla falazat hőátbocsátási tényezője is 0,1 W/m2K alá szorítható. A vizsgálati tűzhatást az előírás szerinti légszáraz, 650 kilogramm tömegű fenyőfa máglya elégetése adta, a gyors gyújtást 10 kilogramm dízelolaj biztosította. A háromnegyed órás vizsgálat során a hőszigetelő rendszerek a várakozásnak megfelelően jól vizsgáztak, és elérték a maximális, 45 perces határértéket. A nagy vastagságú, hatékony EPS hőszigetelések tehát ugyanolyan biztonságosak, mint a régi megoldások” – állapította meg a MEPS a vizsgálat lefolytatása után.


Nagyobbafüstje,mintalángja

Hatalmas fekete füsttel járó tűz keletkezett múlt csütörtökön Pesten, egy épülő XIII. kerületi társasház tetőterének szigetelési munkálatai közben. A tüzet rövid idő alatt eloltották, sérülés nem történt, és a levegőbe sem jutott egészségre ártalmas anyag. A katasztrófavédelem közleménye arról tájékoztatott, hogy „egy körülbelül ezer négyzetméter alapterületű tető szigetelése égett teljes terjedelmében, egy építés alatt álló, lakatlan épületben. A helyszínen az egységek tizenegy darab gázpalackot találtak.” Az eset kapcsán ismét gyanú vetült a polisztirolos hőszigetelésre, többen vélekedtek ugyanis úgy, hogy a tetőn beépítésre váró XPS-lapokat tároltak, azok gyulladtak ki és égtek ilyen látványosan.
A tűzszakértői vizsgálat lefolytatásáig hivatalos magyarázat nincs, de meg nem erősített információk szerint a vízszigeteléshez használt – „leánykori” nevükön kátránypapírként emlegetett – bitumenes lemezek felerősítésekor keletkezett a tűz. Ezeket ugyanis lángolvasztással rögzítik. A füst jellegzetes fekete színe a kátrány nagyarányú jelenlétére utalt, és a vízszigetelés lángolvasztással való felerősítése tehette indokolttá a gázpalackok jelenlétét is: a katasztrófavédelem helyszíni videóján mindenesetre jól kivehetők az elszenesedett bitumenes tekercsek. Mindez persze nem zárja ki, hogy a tetőn tárolt egyéb építési anyagokat is felemésztett a tűz.