Nesze,ennyi
Brexit-szavazás után, Brexit-szavazás előtt, egy módosított kilépési megállapodás, egy újabb hosszabbítás – a több mint három éve tartó folytatásos szakítási dráma e heti aktuális fejezete.

Brexit-ellenes tüntető Londonban. Színház az egész világ

AJohnson-deal
¬ Északír záradék
A brit alsóház által háromszor elutasított szerződésből kikerült a keményvonalas toryk és az északír protestáns Demokratikus Unionista Párt (DUP) számára elfogadhatatlan záradék (backstop). Ez azt jelentette volna, hogy amennyiben a brit uniós tagság megszűnését követő átmeneti időszakban, 2020 végéig nem egyeznek meg a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokról, akkor az ír–északír határ további átjárhatósága érdekében az Egyesült Királyság egésze az EU-val vámunióban maradt volna, plusz Észak-Írországra még az egységes piac bizonyos szabályai is vonatkoztak volna.
¬ Vámok
A brit kormány elérte, hogy jogi értelemben Észak-Írország, az Egyesült Királyság többi területeivel együtt kilépjen az EU vámuniójából, és az Egyesült Királyság vámuniójának része legyen, következésképp a jövőbeni brit kereskedelmi egyezményekhez is csatlakozna. Az EU viszont ragaszkodott ahhoz, hogy a gyakorlatban Észak-Írországban érvényben maradjanak az európai uniós vámszabályok. Ily módon az Ír-tengeren alakítják ki az EU és az Egyesült Királyság új vámhatárát. Az Egyesült Királyság más részeiről vagy harmadik országból az északír területekre érkező árukat az unió előírásainak megfelelően a brit hatóságok brit kikötőkben vámolják el, ez alól csak azok a termékek mentesülnek, amelyek később garantáltan nem kerülnek az unió egységes piacára. Az uniósnál alacsonyabb brit vámok esetén az északír cégek jogosultak a különbségre.
¬ Északír jóváhagyás
A rendszer fennmaradásáról vagy megszüntetéséről az első négy év után az északír parlament dönthet. Ha a meghosszabbításról egyszerű többséggel határoz, akkor további négy évig, ha pedig minősített többséggel, akkor további nyolc évig hatályban marad a szisztéma. Elutasítás esetén két év alatt kivezetik a rendszert. Az északír protestáns DUP a Johnson-féle megállapodást épp azért nem fogadja el, mert az EU elutasította, hogy vétójoga legyen a rendszer működtetésében.
¬ Áfa
Észak-Írországban az uniós áfa- és jövedékiadó-rendszer marad érvényben, amelyet a brit hatóságok működtetnek. Utóbbiak dönthetnek ugyan a kedvezményes kulcsokról és a kedvezményezett termékek köréről, de ezek nem térhetnek el az Ír Köztársaság szabályaitól. Az EU ellenőrzi a rendszert, és ha az uniós cégek számára versenyhátrányt észlel, jogában áll annak orvoslása.