Hatalmijátékok
A moszkvai városi önkormányzati választáson váratlan pofont kapott a Vlagyimir Putyin mögött álló Egységes Oroszország párt, így várhatóan még hevesebb lesz az egymással vetélkedő oroszországi hatalmi csoportok közötti küzdelem a hamarosan Magyarországra látogató orosz államfő hátországában.

Korszak viseli a nevét

Úgymehet,hogymaradjon
Bár az alkotmány szerint Vlagyimir Putyin orosz államfő nem töltheti be ismét az elnöki mandátumot, sokan vélik úgy, hogy a 2024-ig hátralévő időben úgy alakítják át a jogrendszert, hogy valamilyen formában mégis a 2000 óta hatalmon lévő politikus maradjon az úr Oroszországban.
A lehetséges forgatókönyvek
¬ Az államfői tisztség leértékelése, a hatalmi központ cseréje: A parlament ebben az esetben úgy változtatja meg az alkotmányt, hogy a hatalom az elnöktől a kormányfőhöz kerül át. A lépés veszélye, hogy az egyértelmű trükközés miatt olyan tiltakozó akciók kezdődhetnek, mint 2011–2012-ben, amikor Putyin visszavette az államfői tisztséget Dmitrij Medvegyevtől.
¬ A kazah modell: Az alkotmány módosításával a Biztonsági Tanácsot teszik meg az ország de facto hatalmi központjává, majd Putyint nevezik ki a testület élére, bónuszként életfogytig tartó immunitást garantálnak számára mindenféle bűnvádi eljárás ellen. Ez a modell már működik Kazahsztánban, ahol Nurszultan Nazarbajev mentette át így a hatalmát.
¬ Orosz–fehérorosz államszövetség: Moszkva és Minszk tovább mélyíti a két ország közötti együttműködést, és az 1997-es államszövetségi szerződés módosításával a két társult államot irányító elnök kezébe kerül a hatalom. Ez a személy pedig Putyin lenne. Ezt a megoldást minden bizonnyal ellenezné Alekszandr Lukasenko fehérorosz államfő, ám Oroszországnak van annyi politikai és gazdasági befolyása a szomszédos államban, hogy, ha akarja, végigviszi az elhatározását.
¬ Putyin mint miniszterelnök: 2024-ben Putyin távozik a hatalomból, s miután egy általa kijelölt technokrata jelölt megnyeri az államfőválasztást, őt megteszik kormányfőnek. Miniszterelnökként pedig – az alkotmány megváltoztatása nélkül – informális hatalmát kihasználva megmaradna Oroszország tényleges urának. A hatéves kormányfőség után az akkor már 78 éves Putyin akár indulhatna is újra az elnökválasztáson, az alkotmány ezt nem tiltja.

Barátokközt

Nem kell sokáig várnia Orbán Viktornak arra, hogy újabb illiberális vezetővel találkozhasson az után, hogy október közepén Üzbegisztán, Azerbajdzsán, Törökország, Kirgizisztán és Kazahsztán autokrata vezetőivel Bakuban részt vett a Türk Tanács csúcstalálkozóján: október 30-án az a Vlagyimir Putyin orosz államfő látogat Budapestre, aki a napokban adott utasítást arra, hogy a kormány dolgozza ki, miként lehet megfigyelni az orosz fiatalok internetes tevékenységét.
A magyar nyilatkozatokból az is kiderült, hogy Putyin – aki minden évben találkozik a magyar kormányfővel – örülhet, hogy fogadják Magyarországon. „Orbán Viktor olyan vezetővé vált, akire érdemes odafigyelni, akivel érdemes találkozni a legnagyobb országok vezetőinek is. Látszik, hogy a legbefolyásosabb országok vezetői sorra találkoznak vele. Ennek a történetnek a következő fejezete íródik majd október 30-án Budapesten” – mondta Szijjártó Péter külügyminiszter.
A csúcson – miután megismétlik, hogy már rég eljött az Oroszország elleni EU-s szankciók feloldásának az ideje – várhatóan aláírják az év végén lejáró orosz–magyar gázegyezmény helyébe lépő újat, amelynek értelmében áprilisban kezdik el szállítani a jövő télre szükséges energiahordozót.
Ugyancsak szó esik majd az egészségügyi együttműködésről, valamint a sportkapcsolatokról, s természetesen napirendre kerül Paks II. ügye is, hiszen a folyamatos előrelépésről beszámoló hivatalos nyilatkozatok is elismerik, a beruházás jelentős csúszásban van, s az már biztos, hogy az eredetileg tervezett 2027-es időpont helyett legkorábban 2030-ban tudják majd átadni az új atomerőművi blokkokat.
A látogatás egyik fénypontja az lesz, hogy Putyin, az egykori kommunista szovjet államrendőrség, a KGB volt ügynöke, valamint a „Csuhások! Térdre, imához!” mondatot még liberális korában többször ismételgető Orbán közösen tesz majd hitet a közel-keleti keresztények védelme mellett. A keresztények védelmét Orbán nem nagyon szedte elő a Türk Tanácsban, pedig lett volna miről beszélnie: ha valahol, akkor Üzbegisztánban, Kirgizisztánban és Törökországban nem életbiztosítás kereszténynek lenni.