Erőltetetthátramenet
A rendeleti kormányzás, a parlament nélküli parlamenti demokrácia lehetőségének megteremtése után a Fidesz az ellenzék írmagját is eltakarítaná az útból. Szimbolikusan már kitagadták a nemzetből, akik nem a kormány hívei, de a java még hátravan.

Kifütyülve, kidudálva

Politológusszemmel

¬ Lakner Zoltán politikai elemző:
Orbán módszerei és rendszerének természete – beleértve az ellenzékhez való viszonyát is – nem változott meg a járványtól és az ennek nyomán kialakult gazdasági válságtól. A miniszterelnök számára ez a szituáció is csak egyike azoknak a lehetőségeknek, amikor politikai nyomás alatt tarthatja bírálóit. Ez eléggé bejáratott üzemmódja a kormányzati politikának, hiszen mindig is az volt az alapállás, hogy a kormány bírálata az ország és a nemzet megtámadását jelenti; most ugyanezt még drámaibb módon lehet elővezetni a vírusveszély miatt. Fontos szerepe van annak is, hogy a kormány igyekszik bűnbakot csinálni az ellenzéki önkormányzatokból – a bűnbakgyártás is az orbáni propaganda természetéhez tartozik –, illetve különösen lényeges funkciója van a fővárossal szemben kiélezett feszültségnek: az így keletkező kontraszt felnagyíthatja a kormány válságkezelő erőfeszítéseit. Ugyanakkor tévedés az egész mögött valami zseniális orbáni stratégiát feltételezni. Úgy áll a helyzet, hogy a tízéves rezsimet a legérzékenyebb pontjain éri a járvány és a válság valamennyi következménye. Márpedig az egészségügy és az oktatás állapota, a munkavállalók kiszolgáltatottsága, a munkahelyteremtés és a gazdasági növekedés politikai legitimáló erejének törékenysége mind kritikus pontok. Mindez veszélyes helyzetet teremt az Orbán-rendszer szempontjából, ennyiben minden, az ellenzéket érő kormányzati politikai támadás tudatos elővágás egy később talán összeálló ellenzéki válságnarratívával szemben.

¬ Bíró-Nagy András, a Policy Solutions társalapítója és igazgatója:
Az elmúlt két hónapban kiderült, hogy a miniszterelnök sokkal jobban tart a járvány gazdasági és szociális következményeitől, mint az egészségügyi veszélyektől. Egy elhúzódó gazdasági válság és a nyomában gyorsan romló szociális helyzet olyan politikai kockázatot jelent 2022-re, ami miatt Orbán az ellenfelek még súlyosabb sanyargatásával próbálja elejét venni az érdemi építkezésnek. A pártok állami támogatásának megkurtítása a Fidesznek meg sem kottyan, de ellenzéki oldalon súlyos érvágás. Az önkormányzatok anyagi megvágása pedig annak a lehetőségét csökkenti nagymértékben, hogy a kormány válságkezelésével szembeni ideológiai alternatívát a gyakorlatban számos közpolitikai intézkedéssel is alátámaszthassák. Bár az ellenzék számára rendkívül fontos lenne, hogy egy társadalmilag igazságosabb, szociálisan érzékenyebb és környezettudatosabb alternatívát tudjon kínálni a választóknak 2022-ben, pénzügyi mozgásterének drámai beszűkülése ezt jóval nehezebbé teszi. Okozhat bosszúságokat az ellenzéknek és tovább nehezítheti számára a pályát Orbán a veszélyhelyzet alatti rendeleteivel, de ez nem változtat azon, hogy a határidő nélküli felhatalmazás mellé teljes felelősség is jár. Orbán újraválasztási esélyei legfőképpen azon múlnak, képes lesz-e megakadályozni, hogy milliók helyzete drámai mértékben romoljon. ¬ tóth richárd
