Földesúraszemétdombon
Igazi aranybányát túrt ki magának Mészáros Lőrinc: kínai üzlettől ritkaföldfémeken keresztül uniós forrásokig sok milliárd forintot termelhet az Envirotis Holding, élén most már egy egykori közgépessel.

Halmozottan előnyös


Iránytévesztés

Mi sem bizonyítja jobban a kormánypártok ellentmondásos viszonyát a zöldpolitikához, mint hogy előbb benyújtották, majd különösebb indoklás nélkül visszavonták az egyszer használatos műanyagok gyártásának tiltásáról szóló javaslatot. De nemrég derült ki például az is, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium fenntarthatóságért felelős államtitkárát, Weingartner Balázst és helyettesét, Makai Martinát, akik évek óta markánsan kampányoltak a műanyagok visszaszorítása mellett, már tavaly szeptemberben menesztették. Ehhez képest idei évértékelőjében maga Orbán Viktor hirdetett klímavédelmi akciótervet. A szakemberek elküldése a környezetvédelemre nyitott fideszesek körében is értetlenkedést váltott ki. Igaz, vezető szerepet vállaltak a kukaholdingnak csúfolt vízfej, az NHKV létrehozásában, amelynek látványos csetlése-botlása akár indokolhatna is retorziót. Az ujjukat mindig a közvélemény ütőerén tartó kormánypártok részéről azért is meglepő ez az átgondolatlanság, mert a műanyagtermelés visszaszorítása kifejezetten népszerű gondolat. Az újonnan kinevezett, jellemzően fiatal államtitkárok vagy szóvivők, beszélő fejek rendszeresen kampányolnak is vele, mellette. Az üzleti érdekek azonban, úgy látszik, nincsenek szinkronban egy ekkora szektornak, a műanyagiparnak a megfékezésével.
A magyar szereplők közül az elmúlt évek legnagyobb sikerét a Szeplast Zrt. érte el, amely félmilliárd forint uniós és magyar támogatással duplázhatta meg kapacitását – némi szemöldökráncolást váltva ki az EU plasztikellenes szólamait komolyan vevők körében. A cég tulajdonosai korábban trafikügyekben váltak ismertté: Szegeden tíznél is több dohánybolt létesítésére kaptak engedélyt. A Szeplast a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől is elnyert 133 millió forint támogatást, majd kiderült, hogy – egy 2014-es kormányzati lista szerint – offshore háttérrel rendelkezik. Műanyagban utazik a korábbi székesfehérvári polgármesterjelölt, a ma már Fidesz-tag Karsai Béla Karsai Holding Zrt.-je is, nem beszélve a részben állami tulajdonú Molról, amely tiszaújvárosi üzemére toronymagasan a legnagyobb munkahelyteremtési támogatást nyerte el, csaknem 12 milliárd forintot.
Fajsúlyos játékosok terepe tehát ez. Ráadásul – környezet- és klímavédelem ide vagy oda – a jelek szerint a csomagolóipar válik a koronavírus-járvány okozta válság egyik nyertesévé. Az iparági szakszövetség szerint világosan látszik, hogy a zöldek által sokat kritizált csomagolóeszközök gyártása egyre jobb biznisz: különösen az élelmiszeriparnak és az egészségügynek beszállító cégek számolnak be megnövekedett keresletről és termelésről. ¬ POZSGAI REBEKA