Mazsolázás
Az első Orbán-kormány még törvényt alkotott „az állam kizárólagos tulajdonában tartandó műemlékekről”, a mai már bőkezűen osztogat belőlük.

A gödöllői „Sisi-kastély”. Jegyajándék


Szabadrombolás

Korszakzárás
Hetente érkeznek hírek építészeti és kultúrtörténeti jelentőségű épületek eltűnéséről. Bontják például a minden bizonnyal legrégebbi budai éttermet, a Márványmenyasszonyt, ami Joseph Böhm szőlősgazda 1793-ban megnyitott borkiméréséből nőtte ki magát kultikus vendéglátóhellyé – nem véletlen, hogy a neki helyet adó Márvány utcát is róla nevezték el. Itt tartotta a lakodalmát Széchenyi István és Wesselényi Miklós, híres politikusok és színészek mellett állandó vendége volt Ady Endre, Móricz Zsigmond, Kosztolányi Dezső is. Csekély vigasz, hogy legalább az utcafrontja megmarad. Az új gazda mögött a Hídépítő-csoport tulajdonosát, Apáthy Zoltán Endrét sejtik, aki korábban a Lefkovics György birtokolta Leroy ügyvezetője volt. Lefkovics, sajtóhírek szerint, Rogán Antallal való barátságának köszönheti belvárosi terjeszkedését. Ő most Wichmann Tamás egykori Kazinczy utcai kocsmája és a mellette levő játszótér helyén építhet szállodát. Az épületet nem azért volna fontos megtartani, mert a kenuvilágbajnok kocsmájában egykor szamizdatokat is nyomtattak, hanem azért, mert a klasszicista házban alkotta meg Schneider József 1836-ban az Európában ma is népszerű magyar kártyát, amelyen a Habsburgok ellen lázadó svájci szabadsághősöket ábrázolt.
Nemrég kezdődött meg a 180 éves volt Radetzky-laktanya bontása. Az eredetileg magtárként használt, klasszicista épület már el is tűnt a budai Bem térről. A XX. században a Gestapo és az ÁVH kezében is volt, a rendszerváltás után pedig az MDF székháza lett. 2010-ben egy szlovák vállalkozó kezdte bontani, de közben műemlékké nyilvánították, így a munkálatokat le kellett állítani. Később Wáberer György miniszterelnöki megbízott és Scheer Sándor Market-vezérigazgató cége szemelte ki magának az épületet, amit töröltek a műemléki jegyzékből.
Ferencváros korábbi, fideszes vezetése fillérekért eladta a Hild József testvére, Károly által tervezett, Lotz Károlynak tulajdonított freskókkal díszített Lónyay utcai klasszicista lakóházat, aminek most csak a homlokzata marad meg, udvari szárnyait már el is bontották. Ugyanígy járhat az Iparművészeti Múzeum melletti, 130 éves Heinrich-udvar hátsó traktusa: műemléki védettségét megszüntették, szálloda kerül a helyére. A cégben Varga Mihály pénzügyminiszter egykori kollégiumi társa, Szabó Zoltán is érdekelt volt egy időben. A beruházást nemzetgazdasági szempontból kiemeltté nyilvánította a kormány.
