Hűségnyilatkozat
Nem kér Márki-Zay Péter kampányrendezvényeiből a csongrádi 4-es körzet több polgármestere. Közös nyilatkozatuk kordokumentum.

Sakkozás a polgármesterekkel


Fegyveregyenlőtlenség

A kordonbontó Orbán. Hecc, kampány
Ha február 2-án esetleg nem is, tíz nappal később biztosan kijön a medve a barlangjából: Orbán Viktor ekkorra meghirdetett évértékelője egyben a Fidesz hivatalos kampánykezdetét is jelenti.
15 évvel ezelőtt, február elején Orbán szintén harcba hívta a híveit, hogy aztán a frakcióülésről kivonulva, csavarhúzókkal, franciakulcsokkal felszerelkezve röpke fél óra alatt szétbontsa csapatával a Kossuth téren akkor már 100 napja álló rendőrségi kordont. A polgári engedetlenségnek titulált fideszes akciót – amelynek résztvevőit mentelmi jog védte a számonkéréstől – jeladásnak szánta a választókat felheccelő Orbán-csapat. Arra azonban nem volt elég, hogy a megelőző év őszi, utcai zavargásokba torkolló tüntetéssorozat szikráját újraélessze. Az a néhány tucat embert megmozgató fővárosi és vidéki demonstráció is, amelyre sor került, gyorsan a hamvába holt.
Erőszakos vagy arra buzdító ellenzéki kampányeseményekre – szemben a Lázár-közeli polgármesterek riogatásával – ezúttal aligha lehet számítani (a kormány által négy éve prognosztizált „forró ősz” sem vált valósággá). A fővárosban akkora az ellenzéki fölény, hogy a Fidesz sok helyütt azért indít no name jelölteket (például Varga Mihály helyén a saját Facebook-oldalán 12 ezer kedvelőt felmutatni képes Gór Csabát), mert így kevésbé lehet kínos a budapesti vereség. A vidék „felszántása” viszont a legtöbb helyen pont olyan nagy falatnak ígérkezik az ellenzék számára, mint a Fidesznek a fővárosi választókerületek megtartása, megszerzése. Nem csak az országos és a helyi sajtó ellenszelében kell házról házra járva dolgozniuk az aktivistáknak: még ahol ők adják a polgármestert, ott is csak korlátozottan vagy egyáltalán nem tudnak élni a nyilvános szereplés lehetőségével a sajtóban. A legszélsőségesebb példa erre Tatabánya, ahol fideszes javaslatra – két MSZP-s és egy DK-s képviselő átállítása után – sikerült beszántatni a város hivatalos lapját, amely úgymond egyoldalúan számolt be a városi eseményekről és az országos politikáról. A tavalyi rendelet azt is meggátolta, hogy a lakók első kézből tájékozódjanak: a város hivatalos felületein ugyanis beszüntették az ülések közvetítését, így azt Szücsné Posztovics Ilona polgármester a saját költségén, a saját Facebook-oldalán igyekszik pótolni.