Kivéreztetve
Súlyos csapások a harcmezőkön, vérengzés a piacokon – a háború démonja a gazdaságban is pusztít. Moszkva vesztésre áll, de mi sem fogunk nyerni.

A szankciók vesztesei

Anemzetközicégekisütikazoroszokat
Pénzügyi szektor: A MasterCard blokkolja az Oroszországból indított tranzakciókat.
Energiaipar: A British Petroleum kiszáll a Rosznyeftyből, a norvég állam többségi tulajdonában lévő Equinor kivonul az orosz piacról.
Légiipar: A repülőgépek lízingelésében piacvezető ír AerCap Holdings felmondja a szerződését orosz partnereivel.
Logisztika: Az amerikai FedEx és a UPC is bejelentette, hogy felfüggesztik a csomagszállítást Oroszországba (és Ukrajnába).
Abirodalomvisszavág
Az Oroszországot érintő globális szankciókra adott válaszlépésként Moszkva is piaci korlátozások bevezetéséről döntött e hét kedden. Ennek értelmében egy időre lehetetlenné tennék, hogy a külföldi befektetők tőkekivonás formájában vigyék ki pénzüket az országból. A tőkekontroll alkalmazását a miniszterelnök, Mihail Misusztyin jelentette be, de már korábban érkeztek hírek arról, hogy Moszkva nem fogja tétlenül nézni, ahogy a cégek próbálnak leválni Oroszországról. A szokatlan eszköz alkalmazása mindenesetre egy újabb egyértelmű jele annak, hogy az orosz gazdaság mély ütést kapott az észak-atlanti tömbtől az Ukrajna lerohanására válaszul adott nemzetközi szankciókkal.
Misusztyin szerint a nyugati korlátozó intézkedések hatására a külföldi tulajdonosok nem gazdasági, hanem politikai okokból döntöttek a pénz kiszivattyúzásáról. Úgy fogalmazott, hogy azok a cégek, amelyek nem ülnek fel a külföldi politikusoknak, és nem fogják vissza üzleti tevékenységüket orosz földön, végül a nyertesek közé kerülnek. Arról is beszélt, hogy folyamatosan elemezni fogják a nemzetközi szankciók hatásait, és azonnal lépni fognak, ha szükségesnek találják.
A térségben több meghatározó magyar vállalatnak is van érdekeltsége, a legnagyobbak – a Mol, az OTP és a Richter – a tőzsdén is forognak, egyáltalán nem mindegy tehát, hogy a legfontosabbak közé számító orosz piacukon milyen feltételek mellett tudják folytatni a tevékenységüket. Mindhárom cég hosszú tárva tervez a régióban, érdekeltségeik eladása eddig nem került napirendre – az orosz kormány döntése alapján pedig nem is érdemes asztalra tenni a kérdést egy ideig.
Az agressziót elszenvedő Ukrajna közben más utat választott a forrásbevonásra: egyéves futamidővel háborús kötvényeket bocsátanak ki, hogy finanszírozni tudják a háborút.
