Oroszország több hibát is elkövetett az Ukrajna elleni háborúban, és most próbálja menteni a menthetőt. A katonai győzelem még elérhető, a politikai vereség viszont súlyos.
Szétbombázott falu Kijev közelében. Stratégiaváltás
AFP / ARIS MESSINIS
Égisegítségazukrándrónoknak
Elon Musk, a dél-afrikai származású amerikai milliárdos – a Tesla autógyár és a SpaceX űrkutatási vállalat fő tulajdonosa – elérhetővé tette az Oroszország által megtámadott Ukrajnában a Starlink műholdas internetszolgáltatását, és hogy értelme legyen a támogatásnak, tömegesen küldi a helyszínre a vételhez szükséges antennákat is. Eleinte úgy tűnt, a Starlink elsősorban az invázió miatt a világhálótól elzárt polgárok számára teszi elérhetővé a netet, ám hamarosan kiderült, hogy az ukrán hadsereg is jó hasznát veszi a szolgáltatásnak.
A Starlink által nyújtott széles sávú internettel kapcsolják össze az orosz harcjárműveket kereső ukrán drónokat és a tüzérséget. A légi felderítést végző ukrán Aerorozvidka naponta mintegy 300 missziót hajt végre a drónokkal – leginkább az éjszakai órákban, amikor a hőkamerával felszerelt gépeket nagyon nehéz észrevenni –, és közben az ukrán lakosok közül is egyre többen csatlakoznak a hálózatra. Ukrán források szerint az utóbbi napokban a Starlink applikációját töltik le a legtöbben az országban, s már több mint százezren futtatják.
A Starlink hátránya, hogy amikor aktívan használják a netet, akkor meghatározható az antennák helye, így az orosz légierő vagy tüzérség akár csapást is mérhet a vevőegységre. Az is kiderült, hogy az oroszok zavarni próbálják a világűrből érkező szolgáltatást. Musk ugyanakkor bejelentette, a legújabb szoftverfrissítéssel ezt meg lehet majd akadályozni.
Bidenbeszólt
Joe Biden a varsói királyi palota előtt. Kemény szavak
afp / BRENDAN SMIALOWSKI
A munkatársai még az utolsó órákban is csiszolták azt a beszédet, amit Joe Biden szombaton este a varsói óvárosban, a királyi palota előtt elmondott a helyszínen összegyűlt mintegy ezer embernek, illetve a világnak. Minden jól ment, amíg az ukrajnai háborúról szóló, egyszerre határozott és emelkedett szavakat felolvasta, a demokrácia és az autokrácia, a szabadság és az elnyomás, a jogra alapozott rend és az erőre támaszkodó kormányzás közötti küzdelemről szólt, és megemlítette Lech Walesát, a Szolidaritás egykori legendás vezérét, valamint II. János Pált, az első lengyel születésű pápát. A beszédírók munkája akkor ment a kukába, amikor Biden azzal a Vlagyimir Putyin orosz elnökre célzó, kilencszavas érzelemkitöréssel zárt: „Az Isten szerelmére, ez az ember nem maradhat hatalmon!”
Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő annyival reagált, hogy nem az amerikai elnök és nem az amerikaiak döntik el, ki marad hatalomban Oroszországban. Az ukrajnai háború ügyében közvetíteni igyekvő Emmanuel Macron francia államfő kijelentette, nem használna ilyen szavakat, amiket egyébként Biden hétfőn is a védelmébe vett, hozzátéve: azokat erkölcsi felháborodásában mondta, nem kér bocsánatot értük, és ez nem jelenti azt, hogy az USA politikai álláspontja változna, s Washington célja a rezsimváltás lenne Oroszországban. A magyarázatot igyekezett megerősíteni a Fehér Ház stábja és Antony Blinken amerikai külügyminiszter is, míg mások arra figyelmeztettek, hogy az óvatlan rögtönzött szavakat felhasználhatja az orosz propaganda, amely évek óta azt bizonygatja, hogy Ukrajna Nyugat felé fordulását és a Putyin elleni tüntetéseket a háttérben az USA szervezi, hogy ezzel előidézze az elnök bukását, és megtörje Oroszországot.
Biden egész politikai pályafutása során ismert volt a meggondolatlan kijelentéseiről, és a 2020-as elnökválasztási kampányban alighanem kapóra jött a koronavírus-járvány, mert „távmunkában” kommunikálhatott, és ritkán volt forgatókönyvön kívüli megszólalása. Ukrajna ügyében sem először kellett tüzet oltania a stábjának. Amikor kijelentette, hogy a nyugati szövetségesek reagálása visszafogott lehet, ha Oroszország „csak kismértékben hatol be” Ukrajna területére, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt válaszolta, nincs olyan, hogy kismértékű behatolás. Az ukránok hősiességét dicsérve az elnök azt mondta az amerikai katonáknak, hogy azt maguk is megtapasztalhatják majd, ha ott lesznek, mire ki kellett igazítani, hogy ez nem jelenti azt, hogy az USA beküldi őket Ukrajnába. Amikor pedig arra a kérdésre, hogy mit tesz, ha Oroszország vegyi fegyvert vetne be Ukrajnában, azt felelte, hogy ugyanúgy válaszol, Jake Sullivan nemzetbiztonsági főtanácsadó dolga volt megnyugtatni a sajtót, hogy az USA semmilyen körülmények között nem használna vegyi fegyvert.¬