Talpalattiföld
A rugalmasság nem beletörődés, az egyedüllét nem magány, egy kávé pedig a civilizáció szimbóluma lehet – tanulta meg a pszichológushallgató, aki első magyarként teljesítette az Egyesült Államok legvadabb és leghosszabb túraútvonalát.


10év,22ezerkilométer
Vadállatok akkor is vannak, ha félsz tőlük, de van jobb dolguk, mint hogy megegyenek téged – vallja a 25 éves extrém túrázó, aki a mostani útján találkozott ugyan grizzlyvel is, de csendben kikerülték egymást. Alberti-Hamlet Nóri 2018-ban még katonaként, a Ludovika Zászlóaljnál látta a Vadon című filmet, amelyben a Reese Witherspoon által megformált főszereplő a Pacific Crest Trailt járja. Akkor határozta el, hogy ő is végigjárja a 4300 kilométeres túrát az Egyesült Államok nyugati partján. Utána már adódott a még nehezebb, látványosabb és hosszabb – közel ötezer kilométeres – Continental Divide Trail, Mexikótól Kanadáig, öt államon és a Sziklás-hegységen át. A túrát nehezíti, hogy végig a vadonban vezet, hol sivatagban, hol négyezer méteres magasságban, az élelmet és sokszor a vizet is mindenkinek magával kell vinnie, csak 4–7 naponta, az ösvényről letérve lehet egy-egy közeli településen utánpótláshoz jutni. Ám ha ott nincs élelmiszerbolt, és ez olykor előfordul, az élelmiszert postán kell előreküldeni. A magyar hosszútávtúrázó idén április és szeptember között, 148 nap alatt teljesítette a távot. Alberti-Hamlet Nóri jelenleg a Debreceni Egyetemre jár pszichológia szakra, és emellett teremt időt az erőpróbákra. Az elmúlt tíz évben – a hazai kéktúrákat és az említett amerikai gyaloglásokat is beszámítva – összesen több mint 22 ezer kilométert „sétált” világszerte. Az általa alkalmazott mentális tréninget extrém és élsportolók régóta használják a teljesítményük növelésére.
Ösvények
Három egybefüggő túraútvonal szeli át az Egyesült Államokat észak–déli irányban, amelyeket az igazi hosszútávtúrázók (angol kifejezéssel: thru-hiker) egyetlen lendülettel járnak végig. A három utat Triple Crown (hármas korona) néven is emlegetik. Közülük a legrégebbi, a legnépszerűbb és a legrövidebb az 1930-as években kijelölt Appalachian Trail, ami a keleti parton 3500 kilométer hosszan köti össze Georgia és Maine államot. A másik két ösvényt az 1960–1970-es években határozták meg, mindkettőt Mexikó és Kanada között. A nyugati parton található Pacific Crest Trail Kalifornia déli csücskétől Brit Columbiáig fut, míg a Continental Divide Trail El Pasótól egy albertai faluig. Ez utóbbi hossza európai viszonylatban az E2 túrának felel meg, ami az írországi Galwayból indulva Észak-Írországon, Skócián, Anglián, Belgiumon, Luxemburgon és Franciaországon keresztül vezet Nizzáig. A körülmények viszont sokkal zordabbak, mint az E2 esetében: a szinte végig a vadonban vezető nyomvonal nincs mindenütt pontosan kijelölve, vadállatok, nagy mennyiségű hó és sérülések veszélyeztetik a résztvevőket. Nem véletlen, hogy a Triple Crown útvonalain, nehézségtől függően, 75–85 százalékos a lemorzsolódási arány. A túrázók többsége délről északi irányban teljesíti az egyes ösvényeket, a hosszabbakat körülbelül öt hónap alatt. Nagyjából 7,5 kilós alapfelszerelésükön túl napi egykilónyi élelmet és olykor több liter vizet cipelnek.