Érdemi állami segítség híján az idén érvényesülhet a válságokkal együtt járó természetes szelekció a vállalkozói szektorban. Túlélésre annak a cégnek van esélye, amelyik piaci áron is hitelképes, vagy az olcsó pénzbőség idején kellő tartalékot halmozott fel.
1910 óta működő családi cipészműhely. Kutya nehéz a kalkuláció
Túry Gergely
Nemjönababa
Túry Gergely
Pár nappal az után, hogy a KSH jelezte, 2022-ben még 90 ezer gyermek sem születik Magyarországon, és 1,52-re csökkent az egy nő által világra hozott babák átlagos száma, a kormány bejelentette több, január elsején lejáró családtámogatási forma meghosszabbítását. S még egy újat is: azok a 30 évesnél fiatalabb édesanyák, akik 2023 első napjától szülnek, 30 éves korukig szja-mentességet élvezhetnek. Ezzel akkor lehet a legtöbbet nyerni, ha valaki már 25 éves korában szül, hiszen így egy fél évtizeddel kitolhatja az addigi adómentességét. Kétséges azonban, elegendő indíték-e ez a korábbi gyermekvállaláshoz vagy a mielőbbi visszatéréshez a munkába egy kisbaba mellől.
Ami a meghosszabbított támogatásokat illeti, a családbarátságán túl a kiszámíthatóságot hangsúlyozó kormány ezúttal is hű volt önmagához: december 28-án hozta meg a döntéseket, az utolsó pillanatig bizonytalanságban hagyva több százezer érintettet. Végül azonban kiderült, hogy 2024 végéig, változatlan feltételekkel igényelhető a maximum tízmillió forintos babaváró hitel és a szintén legfeljebb tízmillió forintos falusi csok a hozzá kapcsolódó, akár 15 milliós kedvezményes hitellel. Igaz, ez utóbbi már „csak” 2630 településen vehető igénybe. A maximum 3 millió forintos otthonfelújítási támogatás viszont megszűnik, csupán néhány kivételes – a gyermekvállalással vagy a napelemes rendszer telepítésével összefüggő – esetben nyújtható be a kérelem még március végéig. Hasonlóképpen vége a nagycsaládosok autóvásárlási kedvezményének is, ám aki december 31-éig igényelte, az 2023 végéig felhasználhatja a pénzt.
A meghosszabbított támogatások elsősorban a lakáspiacnak és az építőiparnak adhatnak némi támaszt. Erre nagy szükség is van, mert a 10 százalék körüli kamatok mellett a jelzáloghitelezés szinte teljesen lefulladt, s félő, hogy az ingatlanpiaci forgalom is jelentősen visszaesik, az építőipar kapacitásai pedig kihasználatlanná válnak. Annál is inkább, mert a kormány tavaly beruházási stopot hirdetett, elhalasztott minden, még el nem kezdett állami építkezést. Az idén legfeljebb 100-120 ezer ingatlanpiaci adásvételre, a tavalyinál ötödével kevesebbre számít Balogh László, az Ingatlan.com szakértője. Az elmúlt éveket jellemző két számjegyű drágulással szemben jóval lassabban, átlagosan csak 4-5 százalékkal emelkedhetnek az árak, olykor pedig rég nem látott, jelentős árcsökkenés sújthatja az eladókat, illetve mozgathatja meg a befektetők fantáziáját.