Sokszínűkarnevál
Az emberiség igazságosabb és élhetőbb jövőjének kimunkálásához az afrikai földrész szellemi tartalékait és a tágan értelmezett építészeti impulzusokat kínálja az idei biennálén a lagúnák városa.

Természetközeli megoldások


Múzeumépületmintösszművészetialkotás

Fénnyel, hanggal, mesterséges intelligenciával
Az új Néprajzi Múzeum épülete köré szerveződik a velencei magyar pavilonban látható REZIDUUM – The frequency of Architecture című kiállítás. A tavaly év eleje óta látogatható, Ferencz Marcel (Napur Architect) által tervezett jellegzetes épület küllemében is hordozza a benne elhelyezett gyűjtemény nemzetközi jellegét. A homlokzatán lévő fém rácsszerkezeten végigfutó pixeles mintasorok ugyanis nem csak érdekes látványelemek. Az alapkoncepció szerint konkrét népművészeti motívumokat (szám szerint 20 magyar és 20 nemzetközi mintát) választottak ki, majd ezeket mesterséges intelligencia elegyítette, és kihozta az épületet díszítő nyolc absztrakt mintasort. A magyar pavilonban felállított nyolc rácsfalon ezeket a díszítőmotívumokat mutatják be Haász Ferenc világítástervező kékes fénykompozíciójában. S ha már rácsszerkezet, vonalak és pöttyök, az egészet kottaként is lehet értelmezni. Mátrai Péter építész-zeneszerző számítógép segítségével ritmust és hangokat rendelt a képekhez, s az így létrehozott zene mindegyik fémrácsmotívum mellett kis hangszóróból megszólal.
A pavilon másik attrakciója, a Motívumalkotó szintén a gyűjteményhez kapcsolódik: Tasnádi Zsuzsa muzeológus több éve katalogizálja a tárgyakon szereplő motívumokat, Lőrincz Emőke, a MOON42 informatikai cég munkatársa pedig elkészítette hozzá a szoftvert. A több mint 1300 motívum nemcsak az összehasonlító néprajz kutatói számára elérhető, hanem egy nagy méretű érintőképernyő segítségével „játszani” is lehet vele, a kiválasztott mintákból különböző elrendezésben bárki saját mintázatot alkothat, és QR-kód segítségével elmentheti magának.
A szecessziós pavilon udvarán felállított óriásmaketten a Városliget látható a Liget-projekt keretében a már megépült Néprajzi Múzeum és a Zene Háza a tervezett új Nemzeti Múzeum épületével együtt. A falon elhelyezett felvételeken is fotók és digitális látványtervek sorjáznak, de nem derül ki, hogy melyik épült már meg, és melyik csak terv. Mindez nemcsak azért furcsa, mert összezavarja a helyismerettel nem rendelkező látogatót, hanem azért is, mert egyértelmű politikai állásfoglalás a kormány mellett. A Városliget további beépítése ügyében ugyanis évek óta egymásnak feszül a Karácsony Gergely vezette Fővárosi Önkormányzat és az Orbán-kormány. A velencei biennálé közönsége ebből a vitából semmit sem lát, és azt sem tudhatja meg, hogy a további fejlesztésekre, így a Nemzeti Múzeum épületére semmiféle forrás nincs, és kétséges, hogy megépülhet-e valaha.