Holazalagútvége?
Egyre nyilvánvalóbbak az izraeli háborús kabineten belüli ellentétek a gázai háború céljait illetően, ami még esélytelenebbé teszi az átfogó rendezést.

Fényre várva

Palesztinsegélybotrány
Veszélybe kerülhet a Gázai övezetben tevékenykedő legnagyobb segélyszervezet, a palesztin menekülteket segítő ENSZ-ügynökség (UNWRA) működése, miután a legnagyobb donorok felfüggesztették a támogatást. Az ügy előzménye, hogy Izrael azt állította: a szervezet 12 tagja részt vett a Hamász brutális október 7-ei támadásában. Bár Izrael későbbre ígérte a részletek nyilvánosságra hozatalát, az UNWRA a megvádolt tagok közül 9-nek a szerződését felmondta, kettő tisztázni tudta magát, egy pedig már nem él. Az USA, Kanada és Ausztrália után Németország, Olaszország és Nagy-Britannia is elzárta a pénzcsapokat – összesen vagy tíz ország tett így.
Az ENSZ folytatja a vizsgálatot, de António Guterres főtitkár arra kérte a donorokat, hogy garantálják az UNWRA működését. Többen is arra hívták fel a figyelmet, hogy tucatnyi segélyszervezeti munkás bűne miatt helytelen volna civileket kiéheztetni. Az ügynökség már a háború előtt is forráshiánnyal küszködött, és figyelmeztetett, hogy az összeomlás szélére került. A háború miatt több humanitárius szervezet távozott a Gázai övezetből, melynek 2,3 milliós lakosságának segélyezése alapvetően az ENSZ ügynökségétől függ. Az UNWRA 13 ezer segélymunkást foglalkoztat az övezetben, akiknek nagy része palesztin, eddig a háborúban legalább 150 tagja halt meg. A donorpénzek felfüggesztése elsősorban nem rövid, hanem középtávon okozhat komoly gondokat az ügynökség beszerzéseiben.
Az UNWRA az első arab–izraeli háború következtében 1948-ban jött létre, hogy a palesztin menekültekről gondoskodjon. A szervezet 2022-ben 1,17 milliárd dollárból gazdálkodott, és 6 millió palesztin menekültnek nyújt segítséget a Gázai övezetben, Ciszjordániában, illetve libanoni, szíriai és jordániai menekülttáborokban. Izrael régóta azzal vádolja az UNWRA egyes vezetőit, hogy együttműködnek a Hamásszal, sőt tagjai a szélsőséges szervezetnek. Az ENSZ és a zsidó állam között régi vita, hogy az ügynökség vádolható-e a terrorizmus támogatásával. Jiszráel Kac izraeli külügyminiszter szombaton odáig ment, hogy hangoztatta: az ügynökséget el kell távolítani a háború után a Gázai övezetből.