Szálkátólagerendáig
Aligha képzelhető el magyar oligarcha föld- és vadászbirtok nélkül – legújabb szerzeményei alapján így gondolhatja ezt a kormányfő veje, Tiborcz István is.

A nagy faterv

Kóstoló
Nyakló nélkül telepítik a nemes nyárfákat Dél-Somogyban, és ez immár Tiborcz Istvánt gazdagítja. Tekintélyes birtok ugyanis az az 5000 hektár, amelyet az üzletember a Drawa Kft. felvásárlásával megszerzett. Mint a raklapgyártó cég honlapja hirdeti, „3500 hektár égerfa, fenyő és nyír, továbbá 1500 hektár megművelt és gondozott nyárfa” garantálja a vállalat növekedését. A nem őshonos nemes nyár nem sok gondozást igényel, így munkások sem nagyon kellenek hozzá. Ellenben gyorsan növekszik, nem olyan komótos, mint egy tölgy, így gyorsan forog a belefektetett tőke.
A környék gazdái úgy okoskodnak, a Drawa olasz tulajdonosai azért hajlottak rá, hogy megváljanak magyarországi erdőiktől, mert családjuk emblematikus tagja, Carlo Benetton 2018-ban bekövetkezett halála után már nem ragaszkodtak annyira a jószághoz. Igaz, azért annyira könnyen sem adták – szól a fáma. Tiborczék állítólag több céget végigjártak a környéken, például a nem messze fekvő Szentpéteri-birtokot a határnál lévő Vízváron vagy a Dráva-Coopot, de egyik sem volt eladó. A környék legnagyobb agrárvállalkozója azonban kétségkívül a belga származású, évtizedek óta Magyarországon élő Claessens család. A családfő Claessens Peter volt, ám ő két évvel ezelőtt öngyilkos lett. A vállalatcsoport a térség legnagyobb foglalkoztatója, 350 embernek ad munkát.
A Drawa árbevételének mintegy harmada a raklapok külföldi értékesítéséből származik, és a vállalat értékét nagymértékben emeli a jelentős erdőterület. Az Orbán-kormány évek óta tervezi, hogy a földárverésekhez hasonlóan állami erdőkből is privatizál egy adagot, de könnyen lehet, hogy ezt már nem reszkírozzák meg a 2026-os választás előtt. Az üzletembernek és az Orbán családnak már eddig is több ezer hektár termőföld volt a nevén, de a Drawa megszerzése egy nagy lépés az agrárbáróság felé. ¬ Szlavkovits Rita

Többetésszel,mintfejszével

Kipucolás
Orbán Viktor kormányfő lányának új otthonát rejtheti az a budai hegyvidéki ingatlan, amelynek beépítése számos környezetvédelmi aggályt vet fel.
Ősparkok, kúriák, villaépületekben megbújó szanatóriumok – így festett a fogaskerekű mellett a budai Svábhegy az évezred elején. A környék most merőben más arculatot kap, miután több értékes ingatlan a miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak a köréhez került. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. 2019-ben két csomagban értékesítette a svábhegyi egészségügyi intézmények épületeit és telkeit, összekötve más vidéki és fővárosi ingatlanokkal. A Béla király úti gyermek-tüdőszanatóriumot is tartalmazó együttes így került a Central European Ingatlanalapba (CEI), amelynek az Equilor-csoport a kezelője. Ez utóbbi Szécsényi Bálint érdekeltsége, aki sűrűn üzletel Tiborczcal. Az egykori svábhegyi gyermekkórház csomagja pedig a Middle-Europe Convergence Ingatlanalapba érkezett, amelyet Jellinek Dániel Indotek Groupja irányít. 2023-ban ez utóbbiból Jellinek átadta a Mártonhegyi úti volt gyermekkórházat és az Eötvös úti létesítményeket a CEI-nek. Szövevényes adásvételek után az idén a Mártonhegyi úti ingatlan hivatalosan is Tiborcz kezébe került, amikor a BDPST Capital Zrt. felvásárolta a bontási munkálatokat végző Montmartinus Ingatlanfejlesztő Kft.-t.
Hogy mire fel ez a nagy cécó, azt a Mártonhegyi úton álló 2,6 hektáros telek gyorsan megmagyarázza. Bár az ingatlanra a – mostanra szinte teljesen elbontott – gyermekkórházként szokás hivatkozni, annak másik végében a Dreher-villa áll. Ez utóbbit felújították, és a tervrajzok tanúsága szerint egy telekmegosztással le is választják. Erre azért lehet szükség, mert információink szerint az impozáns épület Tiborczék családi fészke lesz.
A BDPST Group közleménye szerint egy „fenntartható, energiahatékony irodaház” épül a telek nyugati felén, melynek működtetéséhez napenergiát és hőszivattyús hűtő-fűtő rendszert is alkalmaznak majd. Az épület telepítési tanulmánytervét eredetileg a XII. kerületi önkormányzat honlapján is közzétették, amire a Kutyapárt kerületi szervezete hívta fel a figyelmet. Az oldalt azonban az önkormányzat váratlanul jelszóval védte le. Ez nem is csoda, hiszen a zöldként reklámozott irodaház tervein a telken álló fák harmadától gond nélkül megválnának, másik harmaduk is csak „lehetőség szerint megtartandó” besorolást kapott. Védelmet elsősorban a két telekrész közötti fasor élvez, eltakarva a kíváncsi irodisták szeme elől a villát, ahová Orbán Viktor is betoppanhat egy családi ebédre.
Ezen a részen a szintterületi mutatón is változtatnának, megengedve, hogy nagyobb épület kerülhessen oda, mint az egykori szanatórium. Ezzel a telek nagyjából 20 százalékát leburkolhatják. Az új irodaház építési engedélye iránti kérelem még nem jelent meg az ÉTDR-ben (az építésügyi hatósági engedélyezési eljárásokat támogató elektronikus dokumentációs rendszerben). Lehet, hogy nem is fog, ugyanis néhány nappal ezelőtt Lázár János miniszter javaslatot nyújtott be az ÉTDR megszüntetésére.
A többszintes irodaház építése egy feltételezett talajszennyezési ügy miatt is borzolja a kedélyeket. A valaha volt szanatórium szünetmentes áramellátásának biztosításához ugyanis három tartályban gázolajat tároltak a területen. Egy lakossági bejelentés alapján ezeket már el is távolították a Mártonhegyi útról. A HVG-hez is eljuttatott információk szerint a tartályok tavaly decemberi kiemelésekor gázolaj szivároghatott a földbe, ami károsíthatta a vízminőség-védelmi szempontból fokozottan védett területet. A Hegyvidéki Önkormányzat sajtófőnöke, Arató Zsolt úgy nyilatkozott: nem kaptak információt környezetszennyezésről, annak ügyében a kormányhivatal az illetékes. „A tervezett irodaházzal kapcsolatban önkormányzatunkhoz semmilyen kérelem nem érkezett” – írta Arató, pedig addigra elérhető volt az önkormányzat honlapján az irodaház telepítési terve, amelyre már a helyi tervtanács is rábólintott.
A környezetvédelmi ügyekben illetékes Pest Vármegyei Kormányhivatal megkeresésünkre úgy reagált, hogy olajszennyezéssel és a tartály megszüntetésével kapcsolatban nem rendelkezik hatáskörrel, és a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz irányította lapunkat. Az egymásra mutogató hivatalok köre itt egy váratlan fordulattal zárult, amikor a katasztrófavédők levélben jelezték: március végén a kormányhivatallal közös vizsgálatot végeztek a Mártonhegyi úton. Elmondásuk szerint a szemle időpontjában a területen nem tapasztaltak szennyezésre utaló körülményt, ezért hatósági intézkedés nem volt indokolt. Arról, hogy milyen engedélyre van (vagy lett volna) szükség a tűzveszélyes, környezetkárosító anyagot tartalmazó tartályok eltávolításához, egyik hatóság sem adott tájékoztatást.
Mindeközben néhány sarokkal arrébb a Béla király úti őspark csaknem felét tervezi kivágni a CEI által alapított FMP Ingatlanfejlesztő Kft., hogy luxuslakóparkot építhessen, és a Frivaldszky–Mauthner–Pálffy-villát is felújítják. ¬ Iványi Blanka