Rejtélyekföldje
Sorsdöntőnek bizonyulhatnak a következő hetek Modzstaba Khamenei, a legfőbb vallási vezető fia számára és Irán politikai irányát tekintve. A jövő meglepetéseket is tartogathat.

Hatalmi harc indult

Jordániacélkeresztben
Az izraeli–iráni viszály kereszttüzébe került Jordániát Teherán azzal fenyegeti, hogy ha még egyszer Izrael segítségére siet, a következő célponttá válik. A hasemita királyság „bűne”, hogy részt vett az Izrael elleni április 13-ai iráni drón- és rakétatámadás elhárításában. II. Abdullah jordániai király a műveletet teljes mértékben a légtér szuverenitásának védelmével magyarázta. A belső stabilitás megőrzése és a monarchia hosszú távú fennmaradása érdekében fontos külföldi kötelezettségek között a király kötéltáncot jár.
Az iráni propaganda a palesztin ügy kiárusítójaként állítja be őt, a közösségi médiában izraeli katonai uniformisba öltöztetve a 62 éves uralkodót. Jordánia 11 milliós lakosságának 55–70 százaléka palesztin származásúnak számít, szinte mindennaposak a tüntetések a gázai háború kezdete óta. A tiltakozásokon éltetik a Hamász gázai vezetőit, és az Izraellel 1994-ben kötött békemegállapodás felfüggesztését követelik, amire Ammán nem hajlandó. Teherán ezt igyekszik is kihasználni, és egyre több fegyvert és narkotikumot (például a Szíriában ipari méretekben gyártott captagon dizájnerdrogot) csempész az országba Szírián keresztül. Egyúttal évek óta arra törekszik, hogy Jordániában is kliensszervezetet hozzon létre. Jordániai források nemrég közölték, hogy elfogtak egy fegyverszállítmányt, amit a királyságban egyébként legális Muszlim Testvériség egyik jordániai sejtjének szántak, és több jordániai palesztint őrizetbe is vettek. Állítólag korábban is voltak kísérletek arra, hogy aknákat, robbanóanyagot, Kalasnyikovokat és rakétákat juttassanak Jordániába. A felszámolt sejtet Szaleh al-Arúri, a Hamász egyik vezetője szervezte, aki Libanonból irányította a szervezet ciszjordániai tevékenységét, mielőtt Izrael idén januárban likvidálta.
Mivel Jordániában nincs síita kisebbség, ezért Teherán a palesztin ügyet akarja kihasználni, és palesztin radikálisokból új proxyt verbuválni. Ami adu ász lenne számára, hiszen Jordánia Izraellel és Ciszjordániával is határos, és az utóbbiba csempészútvonalakon már eddig is özönlött a fegyver a királyságból. Jordánia a Nyugat fontos szövetségese a térségben, az USA-tól például évi több mint egymilliárd dollár segélyt kap, és amerikai katonai bázisnak is otthont ad. Irán már a gázai háború elején üzent, hogy mi lesz, ha Jordánia a „rossz” oldalra áll. Iraki milíciák két napra megakasztották az északi szomszédból érkező olajszállításokat. Januárban szintén iraki milíciák egy észak-jordániai amerikai támaszpontot támadtak meg, és három amerikai katona életét vesztette. A múlt hónapban Irán egyik proxyja, az iraki Kataib Hezbollah azzal fenyegetőzött, hogy 12 ezer jordániait fegyverez fel.
