Eltérőszólamok
Az ellenzékhez húzó államfő gúzsba köti a lengyel kormánykoalíciót, amely a helyzetét maga is nehezíti, mert a három szövetséges között repedések keletkeztek, amit az abortusz kérdése hozott a felszínre.

Csend, rend, fegyelem


Határeset

Magyar minta
„Biztonságos Podlasie” – ezzel a jelszóval erősíti meg a Belarusszal határos vajdaság védelmét a lengyel kormány, amely a 18. gépesített hadosztály mozgósításával augusztus 1-jétől a térségbe újabb katonákat vezényel, akiknek száma elérheti a 17 ezret a korábbi hatezer helyett. Wladyslaw Kosiniak-Kamysz miniszterelnök-helyettes és védelmi miniszter – a különleges szolgálatokat felügyelő Tomasz Siemoniak belügyminiszterrel együtt tartott minapi sajtókonferenciáján – a döntést azzal indokolta, hogy Lengyelország ellen a legnagyobb hibrid háború folyik a koncepció megalkotása óta. Ennek Varsó szerint meghatározó része, hogy Oroszország és Belarusz támogatásával Közel-Keletről és Afrikából érkező illegális bevándorlók próbálnak erőszakos eszközökkel bejutni Lengyelország – és vele az EU – területére.
Az első hibrid „hadműveletet” 2021-ben indította Minszk és Moszkva, arra válaszul, hogy az EU az előző évben elcsalt elnökválasztás miatt szankciókat hozott Aljakszandr Lukasenka rezsimje ellen, amely illegálisan érkezőket szállított a lengyel, lett és litván határára. A jobboldali konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) vezette akkori kormány katonákat vezényelt a térségbe, és – deklaráltan a magyar–szerb határon emelt mintájára – szögesdróttal magasított kerítést épített.
Azóta a tavaly októberi választás nyomán a jobbközép Polgári Koalíció, a centrista Lengyelország 2050 és az agrárbázisú Lengyel Néppárt (PSL) alkotta Harmadik Út, valamint a Baloldal szövetségével létrejött koalíció került hatalomra, ám a prioritások nem változtak. Ezt jelezte, hogy Donald Tusk miniszterelnök februárban kijelentette, „az a brutális igazság, hogy a nyugati civilizáció túlélése a kontroll nélküli migráció megelőzésén múlik”, s Orbán Viktorral együtt ellenezte a menekültkvótákat. A lengyel–belorusz határon idén tavasz óta újra nagy számban megjelenő illegális bevándorlók láttán pedig Radoslaw Sikorski külügyminiszter azt mondta, volt menekültként szimpatizál a migránsokkal – a hadiállapot 1981-es bevezetése után Nagy-Britanniában kapott politikai menedékjogot –, ám hangsúlyozta: „nincs olyan emberi jog, hogy ott élj, ahol akarsz, különben nem lenne szükség vízumra, útlevélre és határőrökre”. Az államoknak és államok csoportjának, mint az EU, jogukban áll megvédeni a határukat – tette hozzá.
A nagyobb szigor igénye – amit a közvélemény-kutatások szerint a társadalom többsége támogat – azt követően erősödött meg, hogy május végén megkéseltek egy illegális bevándorlók csoportjával szembeszálló 21 éves határőrt, aki néhány nappal később belehalt a sérüléseibe. Tusk a helyszínre utazott, és bejelentette, hogy a határ lengyel oldalán tilalmi zónát vezetnek be, ami domborzati viszonyoktól és egyéb körülményektől függően 200 méter és két kilométer mélységű, s ahová az ott lakókon vagy dolgozókon kívül csak különleges engedéllyel lehet belépni – még az újságíróknak is.
A június 13-án életbe léptetett, s egyelőre 90 napra szóló tilalom nyomán visszaesett az illegális határátlépéssel kísérletezők száma, mert a lengyel oldalról kiszorították az őket váró embercsempészeket. A kormány október végéig 125 millió zloty (11,3 milliárd forint) költséggel biztonsági kamerákkal és világítással erősíti meg a kerítést, ami a mintegy 420 kilométeres határnak csak egy részét védi, s a belépéssel próbálkozókat a Bialowiezai Nemzeti Parkba, Európa utolsó őserdejébe, illetve a mocsaras vidékekre tereli.
A lengyel és a nemzetközi emberjogi szervezetek, valamint az Európa Tanács múlt héten aggodalmát kifejező emberjogi biztosa, Michael O’Flaherty nemcsak a tilalmi zónát kifogásolja, hanem azt is, hogy a Tusk-kormány az illegális bevándorlókat ugyanúgy menekültjogi eljárás nélkül visszafordíttatja a határőrökkel Belaruszba, ahogyan az elődje is tette. Az ellenzékbe került PiS támogatásával fogadta el a varsói parlament a múlt pénteken azt a törvényt is, amely bizonyos esetekben felmenti a büntetőjogi felelősség alól a lengyel határon az erőszakosan fellépő illegális bevándorlókkal szemben fegyverüket használó határőröket és a katonákat.