Egyre nő az esélye szélesebb körű háborúnak Izrael és a Hezbollah között, aminek a nyitányát is jelenthette a személyhívókkal elkövetett merénylet, illetve a légi tűzpárbaj fokozódása.
Izraeli csapás füstfelhője Libanonban. Nem látni a végét
AFP / RABIH DAHER
Hihetetlen,deigazságos-e?
Szétrobbant személyhívó. Veszélyes üzenet
AFP
Bámulatos, kreatív, egyedi – lelkendezett a több ezer Hezbollah-személyhívó felrobbantásával végrehajtott akcióról a The Daily Telegraph londoni lapnak nyilatkozva Avner Avraham, aki 28 évet (ebből tízet külföldön) húzott le a Moszadnál, jelenleg pedig egy olyan hollywoodi filmes projekt tanácsadója, amely éppen az izraeli titkosszolgálat történetéről szól. Ilyet csak az amerikai CIA, a brit MI6 és a Moszad tud – vélte, anélkül hogy megerősítette volna azt a feltételezést, miszerint valóban az izraeli kémszervezet és a hadsereg hajtotta végre a robbantásokat. Ehhez komoly kapcsolati háló, pénz és kormánytámogatás kell – tette hozzá.
A Reuters által idézett nyugati biztonsági forrás szerint a műveletet az izraeli hadsereg hírszerzési alakulata, az úgynevezett 8200-as egység tervezte és dolgozta ki jó egy évvel ezelőtt. Ez a csoport tesztelte a műszaki lépéseket, például hogy miként lehet a robbanószert elrejteni a csipogókban. A 8200-as egységben az izraeli hadsereg legjobb és legokosabb, főként fiatal elméi szolgálnak, akikre a szokatlan, újszerű gondolkodás, a „minden lehetséges” mentalitás jellemző – írta a Reuters. A hadsereg ritkán tesz említést e szupercsapatról, de 2018-ban neki tulajdonította az Iszlám Állam (IS) egyik nyugati országban tervezett merényletének a meghiúsítását. Ugyancsak a 8200-asokat (is) sejtik az Irán elleni Stuxnet vírustámadás mögött, amely lebénította az iráni nukleáris centrifugákat.
Biztonsági források viszont úgy vélik, a Moszad tagjai lehettek azok, akik elrejthették a kis mennyiségű robbanóanyagot a csipogókba. Kérdés, vajon már a gyártás folyamán beléjük került a gyilkos anyag, vagy a megrendelt ötezer személyhívót jóhiszeműen leszállították a gyártók, és valahol – Avraham egyik tippje szerint például a többnapos vámkezelési várakozás során – titokban belerakták a robbanóanyagot.
A készülékek gyártását, útját azonban azért is nehéz feltérképezni, mert mind a csipogók, mind a rádiós adóvevő készülékek régebbi technológiákat képviseltek, így a laza szabályozás miatt könnyen „eltűnhettek” az ázsiai ellátási láncokban – írta a Reuters. A csipogókon a tajvani Gold Apollo márkanév szerepelt, az adóvevőkön a japán Icom. Az előző európai – magyar – gyártóra mutogatott, az utóbbi hamis termékekről beszélt. Az ügynek ráadásul nemcsak Magyarországra vezető szálai vannak, a csipogók eladásával kapcsolatban szóba hozták a bolgár Norta Global céget, amelynek indiai származású norvég tulajdonosa van. Egyelőre mindenki cáfol, de a nyomozás több hír szerint Romániára is kiterjedt.
A csipogós és rádió-adóvevős robbantásokkal kapcsolatban azonban sok szakértő morális kérdéseket is felvet. Michael Walzer, az Igazságos és igazságtalan háborúk című könyv amerikai szerzője úgy vélte, valószínűleg háborús bűnt követett el Izrael, amely folyamatosan elítéli a polgárai elleni terrortámadásokat. Az elektronikus szerkezeteket hiába használták nagy valószínűséggel katonai célokra a Hezbollah tagjai, ők éppen nem voltak akcióban, ellenkezőleg, a családjukkal, áruházakban vagy az utcán tartózkodtak – érvelt Walzer. Úgy vélte, az igazságos háború alapvetően különbséget tesz a harcoló felek és civilek között. Több ENSZ-szakértő, köztük a világszervezet emberjogi főbiztosa, Volker Türk is úgy vélte, az izraeli támadások – annak válogatás nélküli jellege miatt – sértik a nemzetközi jogot.