Közszolgálatitanárok
A közszolgálati szerep mellett a pedagógus szakok iránt megnőtt érdeklődéssel indokolja Veszelszki Ágnes dékán az NKE pedagóguskarának mostani elindítását.

A közösségépítés fontos elem lesz

Rendszerenkívül
Az NKE szinte kívül áll a magyar felsőoktatáson: külön törvény rögzíti a jogállását és a felsőoktatás többi intézményétől eltérő státuszát. Így a Nemeskürty Istvánról elnevezett, szeptembertől induló tanárképző kar is kivételezett státusszal bír majd. Ahogy a többi szak esetében már eddig is így volt, a tanári szakokra felveendő diákok NKE-n folytatott tanulmányainak időszaka például nem számít majd bele az ingyenesen a felsőoktatásban töltött éveikbe. Sőt ha valaki bekerült az NKE valamely tanári szakára, az újabb felvételi nélkül elvégezhet ahhoz kapcsolódó alapszakot is. A tanulmányok végén pedig olyan úgynevezett komplex államvizsgát tehet, amellyel a tanári mellett alapszakos diplomát is kézhez kap. A leendő NKE-s tanárképzésnek egyébként nem kell megfelelnie a más tanárképző szakok esetében kötelező képzési és kimeneti követelményeknek sem.
Mint kiderült, az NKE-n még az oktatók is sajátos tudományos fokozatot szerezhetnek. A szenátus dönthet úgy, hogy ha valaki nem rendelkezik hivatalos egyetemi docensi pozícióval, de elismert szakember a szakterületén, kaphat közszolgálati egyetemi docensi címet. A kar indulását tavaly márciusban jelentették be. Azóta is folynak arról a találgatások, hogy mi szükség van újabb képzőhelyre a fővárosban, ahol az ország legnépszerűbb tanárképző egyeteme, az ELTE, továbbá még számos pedagógusképző működik régóta. Erről korábban Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója és az NKE Tanácsadó Testületének elnöke, a Visszavezetni az oktatást konzervatív gyökereihez című tanulmány szerzője, azt mondta a Qubit.hu-nak, hogy ennek oka az, hogy „az NKE-n hivatásrendi képzés zajlik; mindenki, akit ott képeznek, valamilyen állami feladathoz kapcsolódó hivatásrendhez tartozik, úgymint a közszolgálati tisztségviselők, diplomaták, vízügyi szakemberek, katonák, rendőrök. (…) Az ELTE és az NKE ilyen szempontból nem alternatívái egymásnak, hanem más megközelítésben dolgozó intézmények.” Összesen 13 (alap-, mester- és osztatlan) szakra lehet jelentkezni az NKE-re, a későbbiekben többek között a rövid ciklusú képzésekkel és új szakokkal is bővítik a kínálatot.