Károkozókárosultak
A környezetféltő lakosság és a több százmilliós kártalanítást követelő befektető között taktikázik Budakeszi önkormányzata. A hányatott sorsú édenkert, az Álomvölgy áldozatul eshet a huzavonának.

Bedőlt tervek

DemjántólaPallasAthénéig
Álomvölgy Rt.-nek hívták valamikor azt a társaságot, amely ma Keszivölgy Ingatlanforgalmazó Zrt. néven a védett budakeszi Álomvölgy szomszédjában fekvő 70 hektáron fejlesztett volna. A cég tulajdonosai Demján Sándor örökösei. Grandiózus tervek születtek ott az ezredfordulón: Demján és üzlettársai több mint száz hektáron, akkori árakon 40-50 milliárdos projektben gondolkodtak. Ám a terv meghiúsult. A Keszivölgy Zrt. vezérkarában 2015-ben felbukkant a belgyógyász-gasztroenterológus Schwab Richárd, aki – ahogyan az a HVG-ben megjelent portréjából is kiderül – jelenleg szinte vallási vezetőként járja az országot. A 2008-ban Amerikában is diplomát szerzett Schwab nyolc éven át, Demján 2018-ban bekövetkezett haláláig dolgozott a nagyvállalkozónak. „Körülbelül 150 cégében a vezetésében tevékenykedtem, üzleti iskolának elképesztően tanulságos volt az ingatlanválság éveiben” – mondta.
A jó kapcsolatépítő orvos-üzletember ezek után Mechtler László professzor hívására beszállt a Mind Klinika alapításába „a feladatom a professzor neves amerikai intézetének az orvosi praxisközösségekre alapuló üzleti modelljének meghonosítása volt”. Külső befektetőt is szerzett, a Közép-európai III. Magántőkealap azonban nem emeli az amúgy magas színvonalú klinika renoméját: nemrégiben kiderült, hogy a jegybanki Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány milliárdjai vannak benne. De a klinika szinte elhanyagolható tétel azokhoz a nagy ügyekhez képest, amelyeken az Állami Számvevőszék márciusban kiadott jelentése szerint százmilliárdos nagyságrendben bukhatott az alapítvány Matolcsy György jegybankelnöksége alatt.
„Piaci tranzakcióról volt szó, a befektetői forrásokat csúcstechnológiára költöttük, és meggyőződésem, hogy a részesedést jó áron lehet majd eladni” – szögezte le lapunknak Schwab. „Szécsényi Bálint személyében nagy tudású és tapasztalt befektetési bankárt ismertem meg, ő hozta befektetőnek a magántőkealapot, amely 2 milliárd forinttal, 80 százalékban szállt be” – ismertette a részleteket. Ez még 2019-ben történt, amikor a szintén frissen alakult magántőkealap részvételével létrehozták a Mind Klinika Invest Zrt.-t. Ebben Schwab és Mechtler vállalkozásai is kisebbségi részvényesek lettek. Akkoriban a magántőkealapot Szécsényi Bálint saját tulajdonú alapkezelője menedzselte. Szécsényi a banktitokra hivatkozva nem árulta el a HVG-nek, hogy kiknek a pénze volt eredetileg az alapban, csak annyit mondott: bízott Schwab szakértelmében. Az Equilor brókercéget két évtized alatt felépítő Szécsényit évek óta a kormányfő vejéhez közel állónak tartja az üzleti világ; tény, hogy az Equilor időközben a Tiborcz István érdekeltségében álló Gránit Bank-csoport tagja lett.
A titokzatos Közép-európai III. Magántőkealap 2021-ben került át az akkori jegybankelnök fia, Matolcsy Ádám baráti köréhez sorolt Száraz István Quartz alapkezelője alá, de hogy miért, arra Szécsényi – a befektetők védelmére hivatkozva – nem adott magyarázatot. A Quartz és a Pallas Athéné közt rendszeresen zajlottak ingatlanügyletek, a Quartz által forgatott magántőkealapokban pedig – a céges nyilvántartásokból sejthetően – az ifjú Matolcsy vagyona is megbújhat. Szécsényi tudását a két Matolcsy bizalmát élvező jegybanki alapítványi vagyont forgatók is elismerték: 2020-tól tagja volt a fő vagyonelem, a varsói GTC ingatlanvállalat felügyelőbizottságának, amiről a márciusi jegybankelnökváltáskor lemondott.
Schwab ma már csak orvosként dolgozik a Mind Klinikán, az üzletből két éve kiszállt, mert orvosi praxisára és tudományos érdeklődésére fókuszál. A klinika – és a mögötte álló cégek – vezérkarában felbukkan viszont Száraz István menedzsere, Valkó Mihály. Az érintett cégek mérlege súlyos veszteségeket mutat. Maga a Mind Klinika Kft. például – bár 2023-ban milliárdos árbevétele volt, és már nyereségessé vált – évek óta százmilliós nagyságrendű negatív saját tőkével küszködik. A közvetlen tulajdonos Mind Invest pedig öt év alatt milliárdhoz közeli veszteséget gyűjtött össze.
